Problem çözme becerisi ve çatışma yönetimi ilişkisinde, duygusal zekanın aracı rolü: Sağlık çalışanları üzerinde bir araştırma
Emotional intelligence as a mediator in the relationship between problem-solving skills and conflict management: An investigation among healthcare professionals
- Tez No: 959250
- Danışmanlar: PROF. DR. AGAH SİNAN ÜNSAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu araştırmanın amacı, sağlık çalışanlarında problem çözme becerileri ile çatışma yönetimi stilleri arasındaki ilişkide duygusal zekânın (DZ) aracı rolünü incelemektir. Çalışma, Trakya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görev yapan 270 katılımcıyla betimsel-ilişkisel desende yürütülmüştür. Veriler Kişisel Bilgi Formu, Problem Çözme Envanteri (PÇE), Çatışma Eylem Stilleri Ölçeği (ÇESÖ) ve Duygusal Zekâ Özelliği–Kısa Form (DZÖÖ-KF) ile toplanmıştır. DZÖÖ-KF dört kısa alt boyut içerir: iyi oluş (yaşam doyumu/iyimserlik), öz kontrol (duygu ve dürtü düzenleme), duygusallık (duyguları fark etme/ifade), sosyallik (kişilerarası etki/iletişim). Analizlerde çoklu regresyon ve aracılık modelleri kullanılmıştır. Bulgular, DZ'nin çatışma stillerinin güçlü bir yordayıcısı olduğunu göstermiştir: DZ kolaylaştırıcı ve uzlaştırmacı stilleri anlamlı ve pozitif; kaçınmacı stili anlamlı ve negatif yönde yordar. Sağlık bağlamına özgü olarak, DZ'nin zorlayıcı ve karşı koyucu stillerle de pozitif ilişkisi bulunmuştur. PÇE alt boyutlarından düşünen ve değerlendirici yaklaşımlar işbirlikçi stilleri artırırken, aceleci ve aşırı kendine güvenli yaklaşımlar bu stilleri zayıflatmıştır. Aracılık analizleri, özellikle uzlaştırmacı ve kolaylaştırıcı yollarda DZ'nin kısmi aracı olduğunu; kaçınmada DZ'nin doğrudan azaltıcı etkisine karşın aracılığın görülmediğini; zorlayıcı stilde ise kendine güvenli yaklaşım → zorlayıcı yolunda tam aracılık bulunduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the mediating role of emotional intelligence (EI) in the relationship between problem-solving skills and conflict-management styles among healthcare employees. The research was conducted with 270 participants working at Trakya University Training and Research Hospital using a descriptive–correlational design. Data were collected via a Personal Information Form, the Problem Solving Inventory (PSI), the Conflict Action Styles Scale (CASS), and the Trait Emotional Intelligence Questionnaire–Short Form (TEIQue-SF). The TEIQue-SF comprises four brief subdimensions: well-being (life satisfaction/optimism), self-control (emotion and impulse regulation), emotionality (perceiving/expressing emotions), and sociability (interpersonal influence/communication). Multiple regression and mediation models were employed in the analyses. The findings indicate that EI is a strong predictor of conflict styles: EI positively predicts facilitative and compromising styles, and negatively predicts the avoiding style. Specific to the healthcare context, EI also shows positive associations with forcing and confronting styles. Among PSI subdimensions, reflective and evaluative approaches increased collaborative styles, whereas hasty and over-confident approaches weakened them. Mediation analyses showed that EI is a partial mediator particularly on the compromising and facilitative paths; in avoidance, mediation was not observed despite EI's direct attenuating effect; in the forcing style, there was full mediation along the self-confident approach → forcing path.