Karaciğer sirozu ve nesfatin-1 proteini ilişkisi, nesfatin-1 dekompansasyon göstergesi olarak kullanılabilir mi?
Can the relationship of liver cirrhosis with nesfatin-1 protein be used as a nesfatin-1 decompansation indicator?
  1. Tez No: 669192
  2. Yazar: ÖZLEM KANDEMİR ALİBAKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL ARMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Nesfatin-1; gıda alımının düzenlenmesi, enerji homeostazı ve su alımının düzenlenmesinde önemli rolleri olan anorektik bir polipeptittir. Son dönemlerde antiinflamatuvar, antiapopitotik, antioksidan etkileri ön plana çıkmıştır. Biz çalışmamızda anorektik peptit nesfatin-1 ile kaşektik siroz hastaları arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Siroz tanısı almış 51 hasta ve siroz hastası olmayan 30 gönüllü çalışmaya dahil edildi. Katılımcılardan serum nesfatin-1 düzeyini ölçmek amacıyla örnek alındı. Nesfatin-1 örnekleri ELİSA yöntemi ile çalıştırıldı. Katılımcıların boy, kilo, yaş, kronik hastalık ve kullandıkları ilaç bilgileri sorgulandı; fizik muayeneleri yapıldı ve sistemden bazı laboratuvar parametreleri tarandı. Siroz hastalarının Child Pugh evreleri ve MELD skorları hesaplandı. Gruplar arasında karşılaştırmalar yapıldı. Bulgular: Sirozlu hasta grubunda plazma nesfatin-1 seviyesi kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek saptandı (p:0.001). Siroz hastaları kompanse ve dekompanse olarak gruplandırıldı ve kontrol grubu ile karşılaştırıldı. Bu üç grup arasında anlamlı fark saptandı (p:0.001). Gruplar birbiri ile ikili olarak kıyaslandığında anlamlı farkın kompanse karaciğer sirozu ve kontrol grubu arasında olduğu saptandı (p:0.01). Dekompanse karaciğer sirozundaki nesfatin-1 düzeyleri kontrol grubuna göre daha yüksek saptanmakla beraber bu artış istatistiksel olarak anlamlı değildi. Siroz hastaları Child Pugh evrelerine (Child A, Child B, Child C) ve MELD puanına (
Özet (Çeviri)
Objective: Nesfatin-1 is an anorectic polypeptide with important roles in regulating food and water intake and energy homeostasis. Its anti-inflammatory, antiapoptotic, and antioxidant effects have recently come to the forefront. In the present study, the purpose was to examine the relations between anorectic peptide nesfatin-1 and cachectic cirrhosis patients. Materials and Methods: A total of 51 patients who were diagnosed with cirrhosis, and 30 non-cirrhosis patients were included in the present study. Samples were taken from the participants to measure their serum nesfatin-1 levels. Nesfatin-1 samples were examined with ELISA Method. The height, weight, age, chronic illness, and used drugs data of the participants were questioned, physical examinations were performed, and some laboratory parameters were obtained from the system. The Child Pugh and MELD scores of the cirrhosis patients were calculated; and inter-group comparisons were made. Results: The plasma nesfatin-1 levels were significantly higher in the cirrhosis patient group when compared to the control group (p:0.001). Cirrhosis patients were grouped as compensated and decompensated, and were then compared with the control group. Significant differences were detected between all three groups at p:0.001. When the groups were compared with each other, the significant difference was detected between the compensated liver cirrhosis and the control group (p:0.01). Although the nesfatin-1 levels were higher in the decompensated liver cirrhosis than in the control group, this increase was not statistically significant. When cirrhosis patients were grouped according to Child Pugh stages (Child A, Child B, and Child C) and MELD scores (