İnflamatuar barsak hastalıklarında, hastalığın aktif ve remisyon dönemlerinde serum obestatin, ghrelin, visfatin, nesfatin, omentin ve IL-6 seviyelerinin karşılaştırılması
In inflammatory bowel diseases, comparison of serum obestatin, nesfatin, visfatin, obestatin, ghrelin and IL-6 levels in active diseases and remission period
  1. Tez No: 427177
  2. Yazar: ŞENGÜL BEYAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM AKBAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: İnflamatuvar barsak hastalığı (İBH) terimi, aktivasyon ve remisyonlarla seyreden kronik barsak hastalıklarını tanımlamak için kullanılmaktadır. Etyopatogenez hala tam anlaşılamamış olan bu grup hastalıklarda inflamatuar süreçle ilişkisi bilinen nöroendokrin hormonların da rol aldığı düşünülmektedir. Bu peptitlerden bazıları IL-6, obestatin, ghrelin, visfatin, nesfatin ve omentindir. Çalışmanın amacı hastalığın aktif veya remisyon döneminde bu molekülleri ölçmek ve etkilerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntemler: Çalısmamız için kullandığımız hasta ve kontrol grubu örnekleri Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Gastroenteroloji kliniği tarafından takip edilen ve Ülseratif kolit ve Crohn hastalığı tanısı almış olan 35 hasta (18 ÜK ve 17 CH) ve sağlıklı gönüllü inflamatuar barsak hastalığı tanısı veya akrabası olmayan 17 kontrol grubundan oluşmaktaydı. Genel durum bozukluğu, malignite, konjestif kalp yetmezliği, gebelik durumu, 18 yaş altı kişiler ve kronik böbrek yetmezliği, karaciğer sirozu, hepatit B, C ve kontrollere gelemeyeceğini belirtme gibi durumu olan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Hastaların sabah açlık omentin, visfatin, nesfatin, ghrelin, obestatin ve IL-6 düzeyleri ile eritrosit sedimetasyon hızı, c- reaktif protein düzeyi, tam kan sayımı gibi parametreler için kan örnekleri alındı. Endoskopik ve klinik olarak hastaların aktif ve remisyon dönemleri kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya 17 CH'li, 18 ÜK'li hasta ve 17 sağlıklı kontrol alındı. Crohn hastalığı olanların %53'ü erkek , %47'si kadın, Ülseratif kolitli hastaların %50'si erkek, % 50'si kadınlardan oluşmaktaydı. Hastaların yaş ortalaması 51.26± 14.7 yıl idi. Kontrol grubunun %53'ü erkek, % 47'si kadındı ve yaş ortalaması 52±11.8 yıl olarak hesaplandı. Hastalığın aktif dönemindeki IL-6 düzeyi ile kontrol grubu ve remisyon dönemi arasında anlamlı fark saptanmamıştır. Ghrelin, nesfatin, visfatin, omentin ve obestatin düzeyleri tüm hastalarda aktif dönemde yüksek saptanmıştır. Gruplar ayrı ayrı incelendiğinde CH aktif dönemde IL-6 hariç tüm değerler yüksek saptanmıştır (IL- için p>0.05). İki grup ile kontrol grubu karşılaştırıldığında ÜK'de sadece nesfatin anlamlı yüksek saptanırken diğer parametrelerdeki anlamlı yüksekliği oluşturan grubun CH olduğu görülmüştür. Hastaların aktif ve remisyon dönemleri karşılaştırıldığında CH grubunda Hgb (p=0.22), plt (p=0.31), ghrelin (p=0.29), IL-6 (p=0.16), visfatin (p=0.38), omentin (p=0.31) ve obestatin (p=0.12) düzeylerinde anlamlı bir değişme saptanmamıştır. Buna karşın WBC (p=0.03), ESH (p=0.03), CRP (p=0.002) ve nesfatin (p=0.01) düzeylerinde anlamlı düşme gözlenmiştir. ÜK grubunda; ise hastalık aktivitesi, WBC ve CRP arasında anlamlı korelasyon ve anlamlı düşme saptanmıştır (p< 0.003). Buna karşılık Hgb, PLT, ESH, ghrelin, IL-6, nesfatin, visfatin, omentin ve obestatin düzeylerinde anlamlı değişme olmamıştır (p>0.05). Sonuç: Gruplar kaşılaştırıldığında ESH ile IL-6 arsında ve CRP ile IL-6 arasında kuvvetli korelasyon saptanmıştır. Hastalık aktivitesi ile ghrelin, visfatin, omentin ve obestatin arasında korelasyon saptanmadı. Fakat ghrelin, visfatin, omentin ve obestatinin kendi arasındaki korelasyonu 0.94 olarak saptandı. Nesfatin ile hastalık aktivitesi ve ESH arasında kuvvetli korelasyon saptanmıştır. CH aktivitesini tanımada nesfatinin 15.2 ng/mL cut-off değeri ile %88 sensitivite ve %85 spesifiteye sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In Inflammatory Bowel Diseases, Comparison of Serum Obestatin, Nesfatin, Visfatin, Obestatin, Ghrelin and IL-6 levels in Active Diseases and Remission Period Aim: Inflammatory bowel disease (IBD), the term used to describe chronic intestinal diseases characterized by activation and remissions. Etiopathogenesis is still not completely understood thought to be known to be associated with the inflammatory process in this group of diseases which is neuroendocrine hormones also starred. Some of these peptides of IL-6, obestatin, ghrelin, visfatin, nesfatin and omentin. The aim of this study was to measure and investigate the effects of these molecules in the active or remission period of disease. Material and Methods: In Gastroenterology Clinic of Çanakkale Onsekiz Mart University Medical Hospital 35 patients who received a diagnosis of Crohn disease or ulcerative colitis (18 patient ulcerative colitis, 17 patient Crohn disease)and 17 healty volunteers sampled for our study. General disorder, malignancy, congestive heart failure, pregnancy status, under 18 year age and chronic renal failure, liver cirrhosis, hepatitis B or C were excluded for. Patients blood samples were taken for parameters such as omentin, visfatin, nesfatin, ghrelin, obestatin and IL-6 levels and erythrocytes sedimentation rate, c-reactive protein levels and complete blood count. Endoscopic and clinical remission and active period of patient were recorded. Results: 17 CD, 18 UC and 17 healty controls were enrolled to study. %53 of men and %47 of patients female with CD, %50 0f patients men with UC. The mean age of the patients was 51.26 ± 14.7 years. 53% of men in the control group, 47% were women and the mean age was calculated as 52 ± 11.8 years. IL-6 levels did not appear significant difference between the active or remission period of disease and control group. Ghrelin, nesfatin, visfatin, omentin and obestatin levels were elevated in all patients in the active period. All values exept IL-6 were significantly greater in the active period of CD (P>0.005). UC and CD groups were compared with control group showed that only nesfatin significantly high in UC, but the other parameters are significantly higher in CD. Compared to active and inactive periods for the patient in the CD group HGB (p = 0.22), PLT (p = 0.31), ghrelin (p = 0.29), IL-6 (p = 0.16), visfatin (p = 0.38), omentin (p = 0.31 ) and obestatin (p = 0.12) was not a significant change in the level. However, in levels WBC (p = 0.03), ESR (p = 0.03), CRP (p = 0.002) and nesfatin (p = 0.01) was observed significant reductions. UC group; there was a significant correlation between disease activity, WBC and CRP and significant reduction (p 0.05). Conclusion: Compared between groups with ESR, CRP and IL-6 were detected between the strong correlation. Ghrelin, visfatin, omentin and obestatin there was no correlation between the disease activity. However, ghrelin, visfatin, omentin and obestatin was found to be 0.94 of the correlation between them. Disease activity was determined by the strong correlation between nesfatin and ESR. CD activities identifying of nesfatin 15.2 ng / ml cut-off value was found to have a %88 sensitivity and %85 specificity.