Beden eğitimi ve spor yüksekokulu öğrencilerinin kariyer uyum yeteneklerinin incelenmesi
Investigating the career adaptability of physical education and sports college students
- Tez No: 669193
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAZIM NAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencilerinin, okudukları bölümlerin kariyer uyumu yeteneklerini etkileme durumunu incelenmiştir. Ayrıca öğrencilerin kariyer uyumlarının yaşlarına, cinsiyetlerine, okudukları sınıfa ve aylık gelir durumlarına göre anlamlı farklılık gösterip göstermediğine bakılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinin Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunda öğrenim görmekte olan 239 (100 kadın, 139 erkek) bir, iki, üç ve dördüncü sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmada verileri toplamak amacıyla araştırmacı tarafından oluşturulan Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Ayrıca üniversite öğrencilerinin kariyer uyum düzeylerini belirlemek için Savickas ve Profeli (2012) tarafından geliştirilen Buyukgoze-Kavas (2014) tarafından Türkçeye uyarlanan Kariyer Uyum Yeteneği Ölçeği kullanılmıştır. Ölçek toplamda 24 sorudan oluşmaktadır ve 4 alt boyuta sahiptir. Bu alt boyutlar ilgi, kontrol, merak ve güvendir. Araştırmada veriler tanımlayıcı istatistik yöntemlerinin yanı sıra normallik testi (skewness-kurtosis), tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve bağımsız grup T- testi uygulanmıştır. Elde edilen bulgulara bakıldığında öğrencilerinin okudukları bölümler ile kariyer uyumları arasında anlamlı bir fark olmadığı sonucuna varılmıştır. Fakat katılımcıların kariyer uyumları ile cinsiyetleri arasında anlamlı fark bulunmuştur. Bu fark kadınlar lehinedir. Ayrıca bu bulgular literatürdeki bilgiler ve önceki araştırmalarda elde edilen bulgular değerlendirilerek tartışılmıştır. Gelecekte yapılacak olan araştırmalara, elde edilen bilgiler ışığında önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of the students of the School of Physical Education and Sports on their departments' career adaptability. In addition, it was examined whether the career adaptation of the students showed a significant difference according to their age, gender, school grade and monthly income. The study group of the study consists of 239 (100 females, 139 males) one, two, three and fourth grade students studying at the School of Physical Education and Sports of Karamanoglu Mehmetbey University. The Personal Information Form created by the researcher was used to collect data in the study. In addition, the Career Adaptability Scale, developed by Savickas and Profeli (2012) and adapted into Turkish by Buyukgoze-Kavas (2014), was used to determine the career adaptation levels of university students. The scale consists of 24 questions in total and has 4 sub-dimensions. These sub-dimensions are care, control, curiosity and trust. In the research, besides descriptive statistical methods, normality test (skewness-kurtosis), one-way analysis of variance (ANOVA) and independent group T-test were applied. Considering the findings obtained, it was concluded that there was no significant difference between the departments of the students and their career adaptability. However, a significant difference was found between the career adaptation of the participants and their gender. This difference is in favor of women. In addition, these findings were discussed by evaluating the information in the literature and the findings obtained in previous studies. In the light of the information obtained, suggestions were made for future research.