İşletmeler arası (B2B) ve işletmeden tüketiciye (B2C) elektronik ticarette KOBİ'lere yönelik ihracat stratejileri
Business to business (B2B) and business to consumer (B2C) export strategies for SMEs in electronic commerce
- Tez No: 669219
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA EMRE CİVELEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Günümüz işletmelerin olmazsa olmazı haline gelen online varlıklarının dış ticarete etkili ve başarılı kullanımı bir hayli önem içermektedir. Uluslararası pazarlama araçlarının günümüz çağına göre tekrar gözden geçirilmesi kurum ve girişimlerin satış amaçlı pazarlama faaliyetlerinde online pazarlama amaçlı çalışmalarının adapte edilmesi gerekmektedir. Günümüz satın alıcıların Y kuşağına etkisi incelendiğinde satın alma alışkanlıklarında interneti kullanma oranlarında ciddi artışlar gözlenmektedir. Kolaylaştırılmış gümrük ve lojistik çözümleriyle sınır ötesi e-ticaret kavramı bireysel alıcılar için cazip bir durum almış olup ülkesinde bulamadığı markayı veya fiyat avantajı olan ürünleri sınır tanımaksızın elektronik ortamda satın almayı tercih etmektedirler. Bu çalışmada işletmelerin sınır ötesi e-ticaret kullanılan hem son kullanıcılara (B2C) hem de işletmeler arası (B2B) online pazarlama kanallarına değinilmiştir. İşletmelerin kullanabilecekleri online pazarlama araçları hakkında bilgiler paylaşılmış. Ülkemizde ki küresel hızlı kargo taşımacılığın gelişmesi ve ülkemizin bulunduğu coğrafi konum itibariyle 48 saat süre içince teslimat yapabileceği geniş coğrafyada sınır ötesi e-ticaret imkanlarından bahsedilmiş ve en gözde pazar yeri olan Avrupa pazarı üzerine detaylı bir araştırma yapılmıştır. İşletmeler arası (B2B) e-ticaret yöntemleri üzerinden detaylı çalışma yapılmış ve dünyanın önce gelen alibaba.com ile ihracatçı firmalara sunduğu fırsatların üzerinden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The effective and successful use of online assets, which have become indispensable for today's businesses, for foreign trade is of great importance. Reviewing international marketing tools according to today's age is a must for businesses. When the effect of today's business buyers on Gen Y is examined, a significant increase is observed in the rate of using the internet in their purchasing habits. With its simplified customs and logistics solutions, the concept of cross-border e-commerce has become attractive for individual buyers, and they prefer to buy products with price advantages or brands they cannot find in their country from online marketplaces without any borders. In this study, both end-users (B2C) and inter-business (B2B) online marketing channels that use cross-border e-commerce of enterprises are mentioned. Information was shared about cross-border online marketing tools that businesses can use. The development of global fast cargo transportation in our country and the cross-border e-commerce opportunities in the wide geography where our country can deliver within 48 hours due to its geographical location were mentioned and detailed research was made on the European market, which is the most popular market place. A detailed study has been carried out on business-to-business (B2B) e-commerce methods and the opportunities offered to exporter companies with alibaba.com, the world's leading company, were mentioned.