KOBİ'lerin İşletmeden İşletmeye (B2B) e-ticareti benimsemesinde etkili olan faktörler: Toprağa dayalı ürünler sektöründe bir uygulama
Factors affecting SMEs' adoption of business-to-business (B2B) e-commerce: An application for non-metallic mineral products industry
  1. Tez No: 669221
  2. Yazar: NİDA KUYULU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İÇLEM ER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişmeler, internet kullanımının hızla artmasıyla bilgi tabanlı bir ekonomik düzen oluşmuştur. Bilgi teknolojisi, büyümenin önemli bir itici gücü olduğu yeni ekonomik dönemde, işletmeden işletmeye (B2B) e-ticarete katılmak bir şirket başarısının önemli bir etkeni ve özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelerin hayatta kalması için bir önkoşul olmaktadır. İşletmeden işletmeye (B2B) e-ticaretin benimsenmesinde KOBİ'ler sorunlar yaşamaktadır. Bu nedenle çalışma kapsamında Türkiye'deki KOBİ'lerin B2B e-ticareti benimsenmesinde etkili olan kriterlerin neler olduğu ve bu kriterlerin önem dereceleri çok kriterli karar verme yöntemlerinden biri olan Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) yöntemiyle analiz edilmiştir. Bunun yanı sıra B2B e-ticaretin benimsemesinin KOBİ'ler için önemi ve etkileri hakkında bilgiler verilmiştir. Böylece işletmelerin B2B e-ticareti benimseme ve kullanımı sürecinde yapması gereken hususlara ait öneriler sunulmuştur. Bu çalışmanın hiyerarşik yapısı KOBİ'lerin B2B e-ticareti benimsemesi üzerinde etkili olan 9 ana kriter ve 40 alt kriterden oluşmaktadır. Yapılan AHP analizi sonucunda ''B2B E-Ticarette Üst Yönetim Desteği'' ana kriteri en önemli ana kriter olduğu tespit edilmiştir. İşletmelerin B2B e-ticareti benimsemede üst yönetim desteğine en fazla önemi vermesi gerekmektedir. Üst yönetim desteğinden sonra ''B2B E-Ticarette Finansal Kaynaklar'' ve ''B2B E-Ticaretin Şirkete Katkısı'' ana kriterleri ikinci sırada bulunmaktadırlar. KOBİ'lerin B2B e-ticareti benimseme ve kullanma kararında dikkat etmeleri gereken ikinci ana kriterler olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Advances in information and communication technologies have created an information-based economic layout with a rapid increase in Internet use. In the new economic period, where growth is a key driver, e-commerce from business to business (B2B) is a key factor in a company's success and is a prerequisite for the survival of small and medium businesses in particular. SMBs are experiencing problems in adopting e-commerce from the business to the business (B2B). Therefore, the study analyzed what the criteria for the adoption of B2B e-commerce of SMEs in Turkey are, and their importance ratings were analyzed using the Analytical Hierarchy process (AHP), which is one of the multi-criteria decision-making methods. It also provides information on the importance and impact of B2B e-commerce adoption for SMBs. This provides recommendations on what businesses should do in adopting and using B2B e-commerce. The hierarchical structure of this study consists of 9 main criteria and 40 sub-criteria that have an impact on the B2B e-commerce adoption of SMEs. The main criterion for 'B2B E-Commerce Senior Management Assistance' has been identified as the most important. Businesses need to place the greatest emphasis on senior management support in adopting B2B e-commerce. Following senior management support, the main criteria for 'B2B E-Commerce Financial Resources' and 'B2B E-commerce contribution to the company' are second. It was identified as the second main criteria that SMBs should consider in their decision to adopt and use B2B e-commerce.