Gizlilik artırıcı teknolojiler ve kullanım örnekleri
Privacy enhancing technologies and examples of their usage
- Tez No: 669230
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA KESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Hukuk, İletişim Bilimleri, Science and Technology, Law, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim ve Teknoloji Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Teknolojik gelişmeler, verinin otomatik olarak işlenmesi ve bu verinin bilgisayar veri tabanlarında depolanmasına yol açmıştır. Bu verinin önemli bir bölümünü kişisel veriler oluşturmaktadır. Bireyler, yüksek miktarlarda kişisel verinin, üzerinde kontrolleri olmayan bilgisayar veri tabanlarında rutin olarak depolanması gerçeğinden endişe duymaktadırlar. Ayrıca kişisel verinin büyük veri analizleri bağlamında kapsamlı bir şekilde toplanması ve daha fazla işlenmesi, özellikle geniş çaplı elektronik izleme, profil oluşturma ve özel verilerin ifşa edilmesiyle ilgili ciddi gizlilik kaygılarına yol açmıştır. Kişiye özel verinin ihlal edilmeksizin analitik veriden faydalanmak amacıyla büyük verinin işlenmesine yönelik sınırları çizmek ve uygun veri koruma uygulamaları geliştirmek son derece önemlidir. Dolayısıyla günümüzde şifreleme, dosya paylaşımı, iletişim araçları, çerezlerin kontrolü gibi konularda gizlilik ihlallerine karşı güvenilirliğin ve gizliliğin korunması amacıyla PET kullanımı önemli bir uygulamadır. Bu çalışmada kavramsal açıdan PET kullanımı ile ilgili teknik bilgilerin incelenmesi ve çeşitli ülkelerde hâlihazırda kullanılan PET uygulamalarına ilişkin örneklerin ele alınması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Technological advances have led to the automatic processing of data and the storage of this data in computer databases. Significant part of this data are personal. Individuals are concerned about the fact that large amounts of personal data have been routinely stored in computer databases without control over them. Furthermore, the extensive collection and further processing of personal data in the context of big data analysis has led to serious privacy concerns, particularly with regard to large-scale electronic monitoring, profiling and disclosure of private data. It is extremely important to set limits for processing large data and to develop appropriate data protection practices in order to benefit from analytical data without infringing personal data. Therefore, PET is an important application in order to protect the reliability and confidentiality against privacy violations in terms of encryption, file sharing, communication tools, control of cookies. In this study, the purpose is to examine the technical information about PET usage from a conceptual perspective and to examine the examples of PET applications currently used in various countries.