Blockchain applications in maritime industry
Deniz lojistiğinde block zincir uygulamaları
- Tez No: 640762
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. ÇAĞRI TOLGA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, İşletme, Marine, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Lojistik ve Finansman Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın amacı, denizcilik sektöründe çalışan karar vericilere şirketlerinin ihtiyaclarına göre en ideal akıllı çözümü sunmaktır. Denizcilik sektörü, tedarik zinciri içersinde en çok tercih edilen taşıma yöntemidir. Deniz taşımacılığı ise en verimli ve tercih edilen yöntemdir. Deniz tşımacılığı sayesinde uzun mesafeler arasındaki yolculuklar daha ekonomik ve güvenli hale gelmektedir. Yapılan araştırmalara göre dünya ticaretinin %90'dan fazla deniz taşımacılığı ile yapılmaktadır ve bu oran her geçen gün artmaktadır. Günümüz deniz taşımacılığında, süreçlere dahil olan birden fazla taraf bulunmaktadır. Çoğu işlem yazılı dökümanlarla halledilmektedir. Birden fazla tarafın dahil olması ve manuel iş gücünün fazlalığı yüzünden şirketler işlemleri takip etmekte zorlanmaktadırlar. Her dahil olan tarafla birlikte masraflar da artmaktadır. Yapılan işlemlerdeki güvenlik ve verimlilik azalmaktadır. Bu yüzden şirketler, verimlilik arttırıcı, güvenliği ön plana alan ve masrafları minimum indirip kazançları ön plana alan çeşitli çözümler aramaktadırlar. Her gün teknoloji gelişerek karşımıza yeni kullanım olanakları çıkarmaktadır. Blockcahin de bu yenliklerden biridir. Blockchain ilk olarak hayatımız Bitcoin kavramıyla 2009 yılında girmiştir. Blockchain peer-2-peer bir teknolojidir. Uzlaşma mekanizmasıyla çalışmaktadır. Sistem içerisine girilen veriler kriptografik şifreleme ile korunmaktdır. Defter sistemine sahiptir. Her girişin kaydı tutulur ve girilen kayıtlar değiştirilmeden korunur. Blockchain zincir yapısına sahiptir. Her yapılan işlemle zincire yeni bir halka daha eklenmektedir. Zincire eklenen halkalar kırılamadığı için veriler güvenle korunur. Gizlilik, şeffaflık, güvenilirlik ve güvenlik Blockchain sisteminin sağladığı temel özelliklerdir. Blockchain kullanımı zaman geçtikçe daha çok yayılmaktadır. Çeşitli sektörlerde değişik alanlarda bu kullanım karşımıza çıkmaktadır. Bankacılık, taşımacılık, sağlık, sigorta ve tekstil bu sektörlere örnek olarak sayılabilir. Bu çalışmada, alternatif blockchain çözümleri incelenmiştir. Çalışma içerisinde 12 tane alternatif çözüm baz alınarak değerlendirmelere katılmıştır. Literatürdeki blockchain, akıllı çözümler, tedarik zinciri, deniz taşımacılığı, denizcilik sektörü kavramları başta olmak üzere bu konulardaki çalışmalar incelenmiştir. Seçim ve değerlendirme kriterleri literatürden alınmıştır. Belirlenen 58 tane kriter, maliyet, teknik ve verimlilik başlıkları altında gruplanarak 20 taneye indirilmiştir. Seçilen Kriterler eğitimli ve sektöründe deneyimli uzmanlar tarafından değerlendirilmiştir. Değerlendirmeler, belirlenen akıllı çözümlere göre kriterlerin önceliklendirmesi şeklinde yapılmıştır. Kriterler ve alternatifler, Çok Ölçütlü Karar Verme Yöntemlerinden TOPSIS ve WEDBA yöntemiyle analiz edilmiştir. Değerlendirmeler Entropi yöntemiyle ağırlıklandırılmıştır. Gelecekteki çalışmalarda, yeni bir teknolojinin firmalar tarafından seçimine etkisi ve seçilen uygulamaların uygulama ve fırsat maliyetleri analiz edilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this paper is to help decision makers to choose the best smart solution that fits their needs appropriately in the maritime industry. Maritime industry is the most preferable transport method in the supply chain environment. Sea freight is the most efficient and preferred way of transport. With the help of sea freight, delivery time decrease in a great measure and these journeys become more economical and safe. Sea freight helps cost savings in the companies. According to the researches, more than %90 of the world trade is carried out by sea transportation and this rate is increasing day by day. In today's maritime transport processes, there are too many involved parties. Most of the transactions are handled with written documents. Due to the involvement of multiple parties and the excess of manual workforce, companies have difficulty following transactions. Costs increase with each party involved. Safety and efficiency in the transactions made are decreasing. For this reason, companies look for various solutions that increase productivity, prioritize security, minimize costs and prioritize profits. Every day technology is developing and creating new era of usages in different areas. Blockchain is one of the newest discoveries of the technological development. It enters our lives with the Bitcoin concept in 2009. Blockchain is a peer-2-peer network, which provides consensus mechanism. It secures the data with a cryptographic hash. It's s ledger system, that keeps the records of each transaction. Each transaction kept unchanged. Once the transaction is done it is unalterable. With every transaction, a new link is added o the chain. Since the links attached to the chain cannot be broken, the data is safely protected. Privacy, transparency, reliability and security are the main features provided by the blockchain system. Blockcahin usage is spreading all over the industries and different sectors as time passes. This usage is encountered in various areas. Banking, transportation, health, insurance and textile can be considered as examples for these sectors. In this study, alternative blockchain solutions are examined. In the study, 12 alternative solutions were included in the evaluations. Studies on these subjects, especially the concepts of blockchain, smart solutions, supply chain, maritime transportation, and the maritime sector in the literature examined. Selection and evaluation criteria are taken from the literature. The 58 determined criteria grouped under the titles of cost, technique and efficiency and reduced to 20. Trained and experienced experts evaluate selected criterias. The evaluations were made by prioritizing the criteria according to the determined smart solutions. Criteria and alternatives were analyzed using the Multi Criteria Decision Making Methods TOPSIS and WEDBA. The evaluations are weighted by the Entropy method. In the future researches, the effect of selecting and applying a new technology in companies on the operational and opportunity cost can be analyzed.