Üretim süreci perspektifinden sanat eseri ve izleyici etkileşiminde dijitalleşmenin rolü
The role of digitization in art and audience interaction from creating perspective
  1. Tez No: 669239
  2. Yazar: İLAYDA SEYHUN GÖREN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FIRAT TUFAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kişilerarası İletişim Anabilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Çalışma kapsamında, gelişen teknolojiyle birlikte dönüşen sanat, sanat eseri ve müze kavramları çerçevesinde sanat eseri ve izleyici arasındaki etkileşiminin geçirdiği dönüşüm incelenmiştir. Bu doğrultuda, etkileşimli sanatın ne olduğunu tartışmak için dijital çağdaki örneklerine yer vermeden önce, çağdaş sanatta hangi şekilde vuku bulduğundan yola çıkılmıştır. Yeni teknolojiler aracılığıyla dijitalleşen çağdan, sanat eserleri de payını aldığından, sanat eserinin öz yapısı, sunulma biçimi ve izleyiciden beklentileri doğrultusunda sanat eseri ve izleyici etkileşiminin dijitalleşme boyutuna odaklanılmıştır. Dijitalleşme ve yeni teknolojilerin sanatı nasıl biçimlendirdiği, sanat pratiği icra etmek için kullanılan bir araçtan fazlası olup olmadığı ele alınmıştır. Çalışma, teknoloji ve sanat etkileşiminin sanat eserleri ve izleyici kapsamındaki dönüşümlerini üretim aşamasındaki aktörlerin perspektifinden saptamayı ve insan-makine etkileşiminin sanatsal boyutunu incelemeyi amaçlamıştır. Bu kapsamda, yeni medya sanatı, etkileşimli sanat, video yerleştirme, algoritma ve üç boyutlu fraktallar, ses ve müzik, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik, üç boyutlu tasarım, yapay zekâ ve makine öğrenimi gibi teknolojilerle eser üreten toplam on iki sanatçı ve bu sanatçılarla birlikte çalışan üç küratör ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilerek nitel bir araştırma yürütülmüştür. Araştırma sonucunda, dijital teknolojilerin sanatın üretim ve tüketim süreçlerini etkilediği ve etkileşimli dijital eserlerin, izleyiciyi pasif katılımdan aktif bir katılıma davet ederek onların sanat eseriyle olan ilişkisini güçlendirdiği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the context of the study, the conversion of the way interaction between artwork and audience happens was examined in terms of the concepts of art, artwork and museum transformed through developing technology. It was set out to reveal how interactive art occurs in order to discuss what it is before referring its examples at digital age accordingly. It was focussed on the dimension of interaction of artwork and audience which has digitalized in accordance with the self-structure and the way it is presented of artwork and also the expectations of audience as artwork, like the age, has digitalized through new technologies. It was discussed how digitalization and new technologies shape art, and whether it is more than a tool used to practice art. The purpose of the study was to examine to determine the conversion of technology and art interaction in terms of artwork and audience from point of view of actors in creation, also to identify the artistic dimension of human-machine interaction. In this context, a qualitative research was conducted by in-depth interviews with a total of twelve artists creating artworks with technologies such as new media art, interactive art, video installation, algorithms and three-dimensional fractals, sound and music, virtual reality and augmented reality, three-dimensional design, artificial intelligence and machine learning and three curators who work together with these artists. The results have revealed that digital technologies affect creation and wieving processes of art and interactive digital works strengthen audience's relationship with artwork by making audience from passive to active in participation.