Küçük hücreli ve küçük hücreli dışı akciğer kanserlerinde C-MYC ve EZH2 ekspresyonunun klinik önemi
Clinical importance of C-MYC and EZH2 expression in small cell lung cancer and non-small cell lung cancer
- Tez No: 669246
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEHBİ ERÇOLAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Akciğer kanseri, kanser nedenli ölümlerin başlıca sebebidir ve en güçlü prognostik faktörler evre ve histopatolojik tanıdır. Son dönemde keşfedilen etkin tedavi ajanlarına rağmen halen istenen sağkalım hedeflerine ulaşılamaması, yeni tedavi hedeflerine ve prognostik belirteçlere ilgiyi artırmaktadır. Bu çalışmada; Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne başvurmuş, akciğer kanseri ile takip edilen hastaların demografik ve klinik özellikleri saptayarak, bu özellikler ile EZH-2 ve C-MYC ilişkisini ve de bunların prognostik önemi arasındaki ilişkiyi araştırmak amaçlanmıştır. 1 Ocak 2012-24 Nisan 2020 tarihleri arasında, Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine başvuran ve akciğer kanseri tanısı olan 131 hastanın dosyası retrospektif olarak incelendi ve parafin blokları EZH-2 ve C-MYC immünohistokimyasal belirteçleri ile boyandı ve sonuçlar analiz edildi. Kadın / erkek oranı 24/107, yaş ortalaması 63.4 ± 7.8 idi. Hastaların 61'i adenokarsinom, 37'si skuamöz hücreli karsinom, 33'ü küçük hücreli akciğer kanseri idi. Hastalarımızın %77.1' i sigara kullanıyordu. Tümör dokusu az bir farkla sol akciğerde (%51.9), çoğunlukla üst lobda (%60.3) ve santral bölgede (%44.9) daha sık yerleşmişti. KHDAK'nin %38.8'i evre 4 iken KHAK'da yaygın evre hastalık %66.7 idi. Ortanca toplam ve hastalıksız sağkalım, santral yerleşimli tümörlerde ve ileri evre tümörlerde daha kısaydı; küçük hücreli dışı akciğer kanserlerinde ileri evre tümörler daha kısa ortanca toplam ve hastalıksız sağkalım ile ilişkiliydi. EZH2 ekspresyonu ile progresyonsuz sağkalım ve toplam sağkalım arasında ilişki bulunmadı. Güçlü C-MYC ekspresyonunun daha kısa ortanca toplam ve hastalıksız sağkalımla ilişkili olduğu saptandı. Skuamöz hücreli ve küçük hücreli akciğer kanserlerinin, sağ akciğer tümörlerinin, tru-cut/iğne biyopsisi ile örnek alınan tümörlerin daha yüksek oranda EZH2 eksprese ettiği görüldü. Skuamöz hücreli akciğer kanserlerinin ve tru-cut/iğne biyopsisi ile örnek alınan tümörlerin daha yüksek oranda C-MYC ekspresyonuna sahip olduğu görüldü. Sonuç: EZH2 ve C-MYC ifadeleri patoloji örneklerinde immünohistokimya ile tespit edilebilir. Özellikle C-MYC ekspresyonunun daha kısa hastalıksız ve toplam sağkalım ile ilişkili olduğu bulunmuştur. C-MYC'yi hedef almak akciğer kanserli olgularda önemli bir tedavi seçeneği olabilir. Ancak her iki molekül ile, sonuçları doğrulamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Lung cancer is the leading cause of cancer-related deaths. Strongest prognostic factors in lung cancers are stage and histopathological diagnosis. Despite the recently discovered effective treatment agents, the desired survival has not been achieved yet. Therefore, there is increasing interest in new treatment targets and prognostic markers. In this study we investigated the demographic and clinical characteristics of the patients who were followed with lung cancer in Mersin University Hospital. We aimed to study relationships between these features and EZH2, C-MYC, and their prognostic significances. The files of 131 newly diagnosed lung cancer patients and applied to Mersin University Hospital between January 2012 and April 2020 were retrospectively analyzed. EZH2 and C-MYC status of the specimens were examined by immunohistochemical staining. 24 of the patients included in the study were female, while 107 were male. The mean age at the diagnosis of the patients was 63.4 ± 7.8. 61 patients had adenocarcinoma, 37 patients had squamous lung cancer and 33 patients had small cell lung cancer. %77.1 of our patients were smokers. In our study; left side tumors were more common with a slight difference(%51.9), upper lobe(%60.3) and central (%44.9) tumors were more common. %38.8 of the NSCLC and %66.7 of SCLC was stage 4. Central tumors, and advanced staged tumors had poor median overall survival, progression free survival. In non-small cell lung cancers, advanced stage tumors were associated with shorter median overall and disease-free survival. There was no relationship between EZH2 expression and progression-free survival and overall survival. Strong expression of C-MYC was found to be associated with poor median overall and disease-free survival. We observed that squamous cell lung cancers and small cell lung cancers, right lung tumors and trucut biopsy specimens expressed higher rates of EZH2. We observed that squamous cell lung cancers and trucut biopsy specimens expressed higher rates of C-MYC. EZH2 and C-MYC expressions can be detected in pathology samples by immunohistochemistry. In particular, C-MYC expression was found to be associated with poor progression free survival and overall survival. Targeting C-MYC may be an important treatment option in patients with lung cancer. We believe that further research is needed in this topic.