Gümrük Birliği öncesi ve sonrası Türkiye dış ticaret hacminin finansal performans analizi
Before and after Turkey Customs Union foreign trade volume analysis of financial performance
- Tez No: 669258
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GENCAY KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Hukuku ve Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Hukuku ve Avrupa Birliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
II. Dünya Savaşı'ndan sonra Avrupa'da ortaya çıkan bütünleşme hareketleri sonucu Avrupa Kömür Çelik Topluluğu kurularak Avrupa Birliği'nin temelleri atılmıştır. Türkiye söz konusu Topluluk oluştuktan kısa bir süre sonra üyelik başvurusunda bulunmuş ve 1963 yılında imzalanan Ankara Anlaşması ile uzun yıllardır devam eden Avrupa Birliği süreci başlamıştır. Avrupa Birliği'ne üyelik sürecinde Türkiye, 1995 yılında uygulamaya konan Gümrük Birliği Kararı ile Birlik üyesi olmadan Gümrük Birliği'ne katılan ilk ülke olarak hala eleştiri konusu olan bir adım atmıştır. Bu Anlaşma, Birlik üyesi ülkelerle Türkiye arasında sanayi ve işlenmiş tarım ürünleri ticaretinde tüm kota ve gümrük engellerini ortadan kaldırmıştır. Gümrük Birliği Türkiye açısından Avrupa Birliği üyeliği için bir basamak olarak görülmenin yanında ticari anlamda büyük kazançlar sağlanması beklenmekteydi. Ancak tam anlamıyla bir ortaklık ilişkisi kurulamadığı için sağladığı avantajların yanı sıra kaybettirdikleri de olmuştur. Bu çalışmada da Gümrük Birliği'nin Türkiye'nin ihracatına ve ithalatına olan etkisi küresel ve ulusal düzeyde yaşanan gelişmeler dikkate alınarak belirli dönemler itibariyle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
After World War II, the European Union's foundations were established by establishing the European Coal Steel Society as a result of the integration movements occurring in Europe. Turkey has applied for membership shortly after the community was formed, and the long-lasting European Union process has begun with the Ankara Agreement, which was signed in 1963. In the process of accession to the European Union, Turkey has taken a step that is still the subject of criticism as the first country to join the Customs Union without joining the Customs Union Agreement signed in 1995. This agreement has eliminated all quotas and customs barriers between Union member States and Turkey in the trade of industrial and processed agricultural products. The Customs Union was expected to be a stepping stone for the membership of the European Union for Turkey, as well as a commercially significant gains. However, it has been lost as well as the advantages it provides because it cannot be established in a truly partnership relationship. In this study, the effect of the Customs Union on exports and imports of Turkey has been examined by specific periods considering developments in global and national level.