Financial performance analysis of BIST100 tourism companies
BIST100 turizm şirketlerinin finansal performans analizi
- Tez No: 669282
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN TANSEL KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bir işletmenin sürdürülebilir başarı elde etmesi için finansal açıdan iyi bir performans göstermesi gerekmektedir. Yatırımcılar şirketlerin performanslarının sürdürülebilir olup olmadığına, finansal performanslarının sektöre göre nasıl bir seyirde olduğuna dikkat etmektedir. Finansal performansın belirlenmesi sadece yatırımcılar için değil firmanın kendini sektöre göre değerlendirmesi, aksiyonlar alması için de oldukça önemlidir. Turizm firmaları da büyük yatırımların gerekli olduğu bir sektörde olmaları sebebiyle finansal performansın ölçümü bu sektör için oldukça kritiktir. Ayrıca ülkenin ekonomik ve siyasi konjonktüründen derin bir şekilde etkilenen sektör, yıllar içinde bu risklere karşı da önlem alabilmek için finansal performansına ilişkin değerlendirmeye ihtiyaç duymaktadır. Borsa İstanbul'da işlem göre sekiz turizm şirketiyle yapılan bu çalışmada finansal rasyoların kullanımıyla finansal performans üzerine değerlendirmeler yapılmıştır. Likidite, kaldıraç, karlılık ve faaliyet rasyoları ve nakit dönüşüm süresi ile yapılan analizler neticesinde sektöre ilişkin çıkarımlar ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
For a business to achieve sustainable success, it must show a good financial performance. Investors pay attention to whether companies' performance is sustainable and how their financial performance is according to the sector. Determination of financial performance is crucial not only for investors but also for the company to evaluate itself based the sector and to take actions. Since tourism companies are in a sector where large investments are required, the measurement of financial performance is very critical for this sector. In addition, the sector which is deeply affected by the economic and political conjuncture of the country, needs an assessment of its financial performance in order to take measures against these risks over the years. In this study eight tourism companies in BIST were evaluated based on financial performance using financial ratios. As a result of the analysis made with liquidity, leverage, profitability, activity ratios and cash conversion time, implications and suggestions regarding the sector are presented.