COVID-19 salgınında hastanelerde çalışan sağlık personelinin tükenmişlik düzeyi ile beslenme ve uyku alışkanlıkları arasındaki ilişki
The relationship between the burnout level and nutrition and sleeping habits of healthcare professionals working in hospitals during the COVID-19 outbreak
- Tez No: 669287
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Sağlık çalışanlarının tükenmişlik açısından riskli olduğu ve pandemilerin tükenmişlik sıklığını arttırabileceği düşünülmektedir. Sağlıksız beslenme, yetersiz fiziksel aktivite, uykusuzluk gibi faktörlerin tükenmişliği artırması olasıdır. Bu araştırma, ülkemizde COVID-19 pandemisi halen sürerken, hastanelerde çalışan sağlık personellerinin tükenmişlik düzeyinin belirlenmesi ve tükenmişlik düzeyinin beslenme ve uyku alışkanlıkları üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi amacıyla yürütülmüştür. Haziran-Eylül 2020 tarihleri arasında yapılan bu araştırmaya 246 sağlık çalışanı dahil edilmiştir. Veriler,“Google Formlar”platformu aracılığıyla online anket yöntemiyle toplanmıştır. Verilerin toplanmasında beş bölümden oluşan veri toplama formu kullanılmıştır. Birinci bölüm, sosyodemografik özellikleri, yaşam tarzı alışkanlıklarını ve çalışma koşullarını, diğer bölümler sırasıyla serbest zaman egzersiz anketi, Maslach tükenmişlik ölçeği, uykusuzluk şiddeti indeksi ve pandemi öncesi ve sürecine ait iki ayrı besin tüketim sıklığı formlarını içermektedir. Verilerin analizinde SPSS-15.0 programı kullanılmıştır. Araştırmada, katılımcıların %61,4'ünün yüksek düzeyde tükenmişlik yaşadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
It is thought that healthcare workers are at risk in burnout and pandemics can increase the frequency of burnout. Factors such as unhealthy diet, inadequate physical activity and insomnia are likely to increase burnout. This study aims to determine the burnout level of healthcare professionals working in hospitals while the COVID-19 pandemic in Turkey and evaluation of the effects of burnout on nutrition and sleep habits. This research was conducted between June and September 2020, including 246 healthcare workers. All data were collected in Google Forms by online survey method. A data collection form consisting of five parts was used to collect the data. The first section includes sociodemographic characteristics, lifestyle habits and working conditions, the other sections include leisure exercise questionnaire, Maslach burnout inventory, insomnia severity index, and two separate food consumption frequency forms for pre-pandemic and pandemic periods, respectively. SPSS-15.0 program was used in the analysis of data. In the study, 61.4% of the participants had a high burnout risk.