Hemşirelerin psikolojik sağlamlık ve yaşam anlamlarının COVID-19 ile ilişkili duygu, düşünce ve davranışlarına etkisi
The effect of nurses' resilience and meaning of life on their emotions, thoughts and behaviors related to COVID-19
  1. Tez No: 735496
  2. Yazar: TUĞÇE ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Çalışmada Covid-19 salgınında hemşirelerde psikolojik sağlamlık ve yaşam anlamlarının Covid-19 ile ilişkili duygu, düşünce ve davranışlarına etkisini ortaya koymak amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Araştırma kesitsel tipte bir çalışmadır. Araştırmanın evreni Türkiye genelindeki kamu ve özel hastanelerde çalışan hemşireler, örneklemi Aralık 2021-Şubat 2022 tarihlerinde veri toplama araçlarını tam dolduran 708 hemşiredir. Veri toplama araçları; Kişisel Bilgi Formu, Çok Boyutlu Covid-19 Ölçeği, Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği ve Yaşam Anlamı Ölçeğiydi. Verilerin analizi SPSS 25 paket programında yapıldı. Bulgular: Hemşirelerin Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği puan ortalaması 18,90±4,58; Mevcut Yaşam Anlamı alt boyutu puan ortalaması 27,61±5,59, Aranan Yaşam Anlamı alt boyutu puan ortalaması 23,55±7,21 dir. Çok Boyutlu Covid-19 Ölçeği puan ortalaması 82,84±14,19; Covid-19'a İlişkin Duygu ve Davranışlar alt boyutu puan ortalaması 30,85±7,36, Covid-19'a İlişkin Düşünceler alt boyutu puan ortalaması 32,10±4,95, Covid-19'a İlişkin Alınan önlemler alt boyutu puan ortalaması da 19,88±3,64 olarak belirlendi. Çok Boyutlu Covid-19 Ölçeğini açıklamada Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği ve Mevcut Yaşam Anlamı alt boyutunun önemli olduğu saptandı. Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeğinde bir puanlık artış Çok Boyutlu Covid-19 Ölçeğinde -0,88 puanlık azalmaya, Mevcut Yaşam Anlamı alt boyutunda bir puanlık artış ise Çok Boyutlu Covid-19 Ölçeğinde 0,45 puanlık artışa neden olmaktaydı. Sonuç: Araştırmada Covid-19 pandemisinde hemşirelerin psikolojik sağlamlıklarıyla Covid-19'a ilişkin duygu ve davranışları arasında negatif bir ilişki, mevcut yaşam anlamıyla Covid-19'a ilişkin alınan önlemler arasında pozitif bir ilişki olduğunu söylemek mümkündür. Hemşirelerin psikolojik sağlamlıklarına ve yaşamda anlam bulmalarına katkıda bulunacak çalışmalar pandeminin olumsuz etkilerinden daha az etkilenmelerinde destekleyici olabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to reveal the effects of psychological resilience and life meanings on the emotions, thoughts and behaviors related to Covid-19 in nurses during the Covid-19 epidemic. Materials and Methods: The research is a cross-sectional type study. The population of the research is nurses working in public and private hospitals across Turkey, and the sample is 708 nurses who filled out the data collection tools between December 2021 and February 2022. Data collection tools; The Personal Information Form was the Multidimensional Covid-19 Scale, the Brief Resilience Scale, and the Meaning of Life Scale. Data analysis was done in SPSS 25 package program. Results: The mean score of the Nurses' Brief Psychological Resilience Scale was 18.90±4.58; Current Meaning of Life sub-dimension mean score was 27.61±5.59, and Meaning-Seeked Life sub-dimension mean score was 23.55±7.21. Multidimensional Covid-19 Scale mean score was 82.84±14.19; Emotions and Behaviors Regarding Covid-19 sub-dimension mean score is 30.85±7.36, Ideas Regarding Covid-19 sub-dimension mean score is 32.10±4.95, Measures Taken Regarding Covid-19 sub-dimension mean score was determined as 19.88±3.64. It was determined that the Brief Psychological Resilience Scale and the Current Meaning of Life sub-dimension were important in explaining the Multidimensional Covid-19 Scale. A one-point increase in the Brief Resilience Scale caused a -0.88-point decrease in the Multidimensional Covid-19 Scale, and a one-point increase in the Current Meaning of Life sub-dimension led to a 0.45-point increase in the Multidimensional Covid-19 Scale. Conclusion: In this study, it is possible to say that there is a negative relationship between the psychological resilience of nurses in the Covid-19 pandemic and their feelings and behaviors regarding Covid-19, and a positive relationship between the current life meaning and the measures taken against Covid-19. Studies that will contribute to nurses' psychological resilience and finding meaning in life can be supportive in being less affected by the negative effects of the pandemic.