Diş hekimlerinin covid-19 algısı ve bunu önlemeye yönelik tutum ve davranışlar: Konya örneği
Dentists perception of covid-19 and attitudes and behaviors to prevent it: The case of Konya
  1. Tez No: 720946
  2. Yazar: MERAL ÜNÜVAR DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR SUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healtcare Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Çalışmamızda,Türkiye'nin Konya ilinde kamu kurumlarında ,özel kliniklerde, hastanelerde veya üniversitelerde çalışan, Covid 19 salgınında diş hekimlerinin sahip oldukları COVID-19 algısı doğrultusunda pandemi sürecinde mesleklerini icra ederken geliştirdikleri tutumların ve davranışların araştırılması amaçlanmıştır. Anket yapılarak elde edilen veriler SPSS 25.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Kolmogorov Smirnov testi ile verilerin dağılımının normal dağıldığı görülmektedir. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotları (Ortalama, Standart sapma, frekans, oran) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, in line with the COVID-19 perception of dentists working in institutions, private clinics, hospitals or universities in Konya, a city in the middle of Turkey, one of the most risky occupational groups in the Covid 19 epidemic. It is aimed to investigate the attitudes and behaviors they have developed while performing their profession during the pandemic process. The data obtained by the“Survey Method”were analyzed using the SPSS 25.0 package program. With the Kolmogorov Smirnov test, it is seen that the distribution of the data is normally distributed. While evaluating the study data, descriptive statistical methods (mean, standard deviation, frequency, ratio) were used.