Exploring ESP students' reading motivation
Özel amaçlı İngilice öğrenen öğrencilerin okuma motivasyonlarının araştırılması
- Tez No: 669292
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN DİKİLİTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma, özel amaçlı İngilizce öğrenen öğrenenlerin okuma motivasyon ve tutumlarını araştırmaktır. Çalışma grubunu İzmir ilinde özel bir üniversitenin özel amaçlı İngilizce öğrenimi gören öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmaya Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi ile İktisadi ve İdari bilimler Fakültesinin birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıflarında öğrenim gören öğrenciler katılmışlardır. 243 öğrenciye yabancı dilde okuma ile ilgili tutumlarını ve tutumlarında etkili faktörleri belirlemek için 31 maddelik Likert ölçeği içeren anket uygulanmıştır. Veriler, tanımlayıcı istatistiklerle ve parametrik/parametrik olmayan testlerle analiz edilmiştir. Çalışmanın sonuçları, özel amaçlı İngilizce öğrencilerinin İngilizce okuma konusunda olumlu tutumları ve motivasyonları olduğunu ve okuma motivasyon ölçeğinin 4 alt boyutu arasında en yüksek ortalama puana ''İngilizce okumayı dil becerilerini geliştirmek için bir araç olarak gördüklerini'' ima eden Yabancı Dil Gelişiminde Okumanın Yeri alt boyutunun sahip olduğunu göstermektedir. Sonuçlar, Okuma Yeterliği alt boyutu açısından kız ve erkek öğrenciler arasında anlamlı bir fark olduğunu göstermiştir. Öte yandan, iki fakültenin öğrencileri arasında İngilizce okumaya yönelik tutum ve motivasyon açısından anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Son olarak, öğrencilerin okudukları sınıflara göre yapılan karşılaştırılma, 1. ve 2. sınıf öğrencilerinin İngilizce okumaya yönelik tutumlarının ne olumlu ne de olumsuz olarak değerlendirilemeyecek olması, 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin tutumlarının ise olumlu olması sebebiyle bu öğrenciler arasında istatistiki olarak anlamlı bir şekilde farklılık olduğu sonucunu vermiştir. Buna ek olarak, Okuma Yeterliği alt boyutunda birinci ve ikinci sınıf öğrencilerin tarafsız bir tutuma sahipken, üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencileri İngilizce okumaya yönelik olumlu bir tutum sergilemişlerdir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to explore ESP learners' reading motivation and attitudes. What motivational constructs were most favoured by ESP students in reading in English were also investigated with regards to gender, faculty and grade. It was conducted among ESP learners at a private university in Izmir, Turkey. Students from two faculties, Faculty of Engineering and Architecture, Faculty of Economics and Administrative sciences took part in the research. First, second, third and fourth - year students from these faculties were included. A 31 item Likert scale questionnaire was applied to 243 students to find out their attitudes and the effective factors in reading in a foreign language. The data was analysed through descriptive statistics and parametric / non-parametric tests. The results of the study suggest that ESP students have positive attitudes and motivation to read in English according to FLRAMS (The Foreign Language Reading Attitudes and Motivation Scale) and among 4 dimensions of reading motivation scale, Foreign Language Linguistic Utility dimension had the highest mean score of all which show that learners consider reading in English as a necessary tool to improve their language skills. The results indicate a significant difference between male and female students in terms of reading efficacy. On the other hand, no significant difference was found between two faculties regarding the attitudes and motivation in reading in English. Finally, the comparison of school years indicates a statistically significant difference as 1st and 2nd year students have neutral attitudes towards reading in English while 3rd and 4th year students have positive attitudes. In addition, in terms of reading efficacy, junior and senior students show a meaningful positive attitude towards reading in English while freshmen have neutral attitudes.