The interaction of needs: Exploring the cpd perceptions and needs of efl instructors and administrative staff members
İhtiyaçların etkileşimi: İngilizce öğretmenlerinin ve yöneticilerin sürekli mesleki gelişim (CPD) ihtiyaçlarının ve algılarının incelenmesi
- Tez No: 594864
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ECE TOPKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu durum çalışması öncelikle özel bir üniversitenin İngilizce Hazırlık Programında görev alan öğretmenlerin ve yöneticilerin sürekli mesleki gelişim (CPD) algılarını incelemeyi amaçlamıştır. Ek olarak, öğretmenlerin sürekli mesleki gelişim ihtiyaçlarını ortaya çıkarmayı hedeflemiştir. İlaveten, bu çalışma öğretmenlerin ve yöneticilerinin sürekli mesleki gelişim algılarının etkileşip etkileşmediğini ortaya çıkarmayı amaçlamıştır. Araştırma deseni olarak birleştirme (çeşitleme) deseni kullanılmıştır. Veri toplamada 36 öğretmenin sürekli gelişim algılarını ve ihtiyaçlarını belirlemeyi amaçlayan bir ölçek geliştirilmiş ve kullanılmıştır. Ek olarak, çalışmanın ortaya koyduğu hususları daha iyi anlamak amacıyla gönüllü 9 öğretmen ve 4 yöneticiyle yüz yüze mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Ölçek sonuçları betimleyici istatistikler olarak analiz edilmiş ve ortalama değerler, standart sapma ve frekanslar hesaplanmıştır. Mülakat sonuçları ise tümevarımsal içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Çalışmanın bulguları göstermiştir ki hem öğretmenler hem de yöneticiler sürekli mesleki gelişimi sürekli, öğretmen temelli, dinamik bir süreç olarak bulunmuştur. Ancak, yalnızca öğretmenlerin algılarının mesleki gelişimin en nihayetinde öğrencilerin gelişimini hedeflediği yönünde olduğu saptanmıştır. Ek olarak, ölçme, öğretim becerileri, drama kullanımı, İngilizce eğitimi alanındaki yeni uygulamalar, ve materyal bulma ve geliştirme öğretmenlerin en önde gelen ihtiyaçları olarak saptanmıştır. Çalışma ayrıca göstermiştir ki öğretmenlerin ve yöneticilerin sürekli mesleki gelişim ihtiyaçları genel itibariyle örtüşse de, öğretmenlerin sürekli mesleki gelişim ihtiyaçları hususunda önemli farklılıklar mevcuttur. Örneğin, her ne kadar öğretmenler telaffuz öğretimi ve değerlendirilmesi, özel amaçlar için İngilizce (ESP), drama kullanımı ve yazmayı öğretmeyi önemli ihtiyaç alanları olarak görseler de, yöneticiler bu hususlara değinmemişlerdir. Sonuç olarak, öğretmenlerin ve yöneticilerin sürekli mesleki gelişim algılarının paralellikler gösterdiği söylenebilir. Ancak, öğretmenlerin sürekli mesleki gelişim ihtiyaçları konusunda farklılıklar mevcuttur ki bu durum çalışmanın önemli bir bulgusu olarak ortaya çıkmakla birlikte daha fazla araştırmayı ve müdahaleyi gerektirmektedir.
Özet (Çeviri)
This case study primarily aimed to investigate the Continuous Professional Development (CPD) perceptions of EFL instructors and the administrators who were working in the English preparatory program of a non-profit private university. Secondarily, it aimed to find out the CPD needs of the instructors. Finally, this study sought to reveal whether the perceptions of these two parties interacted or not. A convergent mixed method design was utilized. The data were collected through a survey which was developed to elicit the CPD perceptions and needs of 36 EFL instructors. In addition, face-to-face interviews were conducted with the voluntary participation of 9 instructors and 4 administrators to better understand the issues raised in the study. Descriptive statistics were performed with the survey data and the mean scores, standard deviations and frequencies were calculated. The inductive content analysis was used to analyze the interview data. The findings showed that both the instructors and administrators perceived CPD as an essential, ongoing, instructor-centered and dynamic process. However, it was also found that only the instructors perceived CPD as a process which ultimately aims to enhance student learning. Furthermore, testing, ESP, teaching skills, using drama, new practices in ELT, finding and designing materials were found as significant needs of the instructors. The study also confirmed that although the CPD perceptions of the instructors and the administrators mostly interacted, there are significant differences regarding the CPD needs of the instructors. For example, while teaching and assessing pronunciation, ESP, using drama and teaching writing were found as essential needs of the instructors, the administrators did not refer to them as needs areas. In conclusion, it can be said that there are parallelisms between the CPD perceptions of the instructors and administrators. However, they diverge regarding the CPD needs of the instructors, which appeared to be a major conclusion of the present study that needs to be further investigated and intervened.