Kültürün uluslararası pazarlamada ürün geliştirme sürecindeki önemi: Teknoloji kullanımı yüksek/düşük üretim pazarlarında bir karşılaştırma
  1. Tez No: 669294
  2. Yazar: DİLEK ULUCAN ERKESİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Küresel pazarlarda, teknolojik, ekonomik ve sosyal alanlardaki gelişmelerin sürekli bir değişim içinde olması firmalar arasında ki rekabet ortamını daha da arttırmaya başlamıştır. Bu ortam içerisinde hem kendini gösterebilmek hem de sürdürülebilirliğini korumak isteyen firmalar tüketici ihtiyaç ve taleplerini karşılayabilecek yeni ürünler geliştirmeye başlamışlardır. Rekabet avantajı sağlamak için yeni ürün geliştirmeye giden firmalar, girecekleri pazarı seçerken kültürler arasında ki farklılıkları göz önünde bulundurmaktadırlar. Kültür, her ülkeye öz bir unsurdur. Dolayısıyla firmalar çıkardıkları yeni ürünü, girdikleri pazar içersinde ki kültür özelliklerine göre analiz etmektedirler. Böylece firmalar başarılarını yada başarısızlıklarını bu noktada değerlendirmektedirler. Yeni ürün geliştirme aşamalarında teknolojinin önemi her geçen gün artmaktadır. Ürün geliştirme süreçleri içerisinde firmalar, teknolojiden günümüz koşulları itibari ile daha da çok yararlanmaktadırlar. Fazlasıyla rekabet ortamı içinde olan firmalar, teknolojinin sunduğu yenilikleri düzenli bir şekilde takip etmektedirler. Sonuç olarak teknolojisi yüksek veya düşük üretim pazarlarında, firmala ürün sunma aşamalarının en az bir bölümünde teknolojiye yer verir iken bir yanda da girdikleri pazarın kültür özelliklerini dikkate almaktadırlar. Bu bağlamda bu çalışmanın amacı, uluslararası alanda ki önde gelen firmaların, pazara sundukları yeni ürünlerini geliştirme aşamasında nelere dikkat ettiklerini göz önününde bulundurarak o ürünün içinde bulunduğu kültüründen de nasıl ve ne şekilde etkilendiklerini tespit etmektedir.
Özet (Çeviri)
Continuous change in technological, economic and social developments in global markets has started to increase the competitive environment between companies. In this environment, companies that want to both show themselves and maintain their sustainability are trying to develop new products that can meet consumer needs and demands. Companies that go to develop new products to gain competitive advantage take into account the differences between cultures while choosing the market they will enter. Culture is an essential element to every country. Therefore, companies analyze their new products according to the cultural characteristics in the market they enter. Thus, companies evaluate their success or failure at this point. The importance of technology increases day by day in new product development stages. In product development processes, companies benefit more from technology as of today's conditions. Companies, which are in a highly competitive environment, regularly follow the innovations offered by technology. As a result, in high-tech or low-tech production markets, while they include technology in at least part of the product offering stages with the company, they also take into account the cultural characteristics of the market they enter. In this context, the purpose of this study is to determine how and in what way the leading companies in the international arena are affected by the culture of the product, taking into account what they pay attention to during the development phase of their new products.