Menenjiom olgularında konvansiyonel MR ve fraktal analiz bulgularının histopatolojik grade ile ilişkisi
The correlation of conventional MRI findings and fractal analysis with histopatologic meningioma grade
- Tez No: 669300
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR SOLAK
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Trakya Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada menenjiom olgularında konvansiyonel manyetik rezonans görüntülemede morfolojik özellikler ve Fraktal analiz bulgularının histopatolojik grade ile ilişkisi değerlendirmeyi amaçladık. Retrospektif olarak gerçekleştirilen çalışmamıza, etik kurul onamı alınmış ve hastanemizde histopatolojik menenjiom tanısı alan ve uygun kriterleri sağlayan preoperatif manyetik rezonans görüntüleri bulunan 90 olgu dâhil edilmiştir. Görüntüler üzerinden konvansiyonel özellikleri değerlendirilmiştir. Daha sonra tümör segmentasyonu yapılmış ve elde edilen görüntülerden Fraktal boyut ve lakünarite değerleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to evaluate the diagnostic value of Fractal analysis with conventional magnetic resonance imaging findings for predicting meningioma grade. An ethics committee approval was obtained for our retrospective study and 90 patients diagnosed with meningioma in our hospital who had preoperative images meeting the appropriate criteria were included. Images were evaluated for conventional finding. Tumor segmentation is performed and then Fractal dimension and lacunarity values are calculated.