Yetkilendirilmiş yükümlü sertifikasının firmalara olan etkisi: Sorunlar ve çözüm önerileri
The effect of companies on authorized economic operator certificate: Problems and solutions
- Tez No: 669299
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GENCAY KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Dış ticaret ve gümrük işlemlerinde zaman ve maliyet unsurları firmaların rekabet edebilmesi ve karlılığı sağlayabilmesi açısından son derece önemlidir. Ülkemizde 2013 yılı itibarıyla uygulamaya geçen yetkilendirilmiş yükümlü sertifikası, firmaların temel zaman ve maliyet sorunlarına büyük bir çözüm getirmiştir. 2020 yılı itibari ile 500'ün üzerinde firmanın aldığı bu sertifikanın önemi basitleştirmelerin tam anlamıyla hayatımıza girmesi ile daha iyi anlaşılmaktadır. Bu çalışma ile yetkilendirilmiş yükümlü sertifikası ve sertifikanın sağladığı temel avantajları ve basitleştirmeleri anlatmak, dış ticaret firmalarının yaşamış olduğu sorunlara çözüm önerisi sunabilmek, sertifika alımını düşünen firmaların sorularını yanıtlayabilmek ve süreçlerini hızlandırmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Time and cost are one of the most significant factors for international trade and customs in terms of competition with other companies and providing profitability. In our country, authorized economic operator certificate which has been applied since 2013, find a solution for time and profitability problems of companies. The significance of this certificate, that have been taken by 500 companies until now, is understood better under favour of convenience. In this thesis, the main aim is to emphasis the advantages and convenience of authorized economic operator certificate, to suggest solutions for problems of customs companies, to answer the questions of the companies that are thinking of taking this certificate and accelerate the duration.