İstanbul'a gençlik turizmi kapsamında gelen turistlerin profili ve seyahat motiflerinin araştırılması
Researching the profile and travel patterns of tourists coming to Istanbul within the scope of youth tourism
- Tez No: 669305
- Danışmanlar: PROF. DR. NÜZHET KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Gerçekleştirilmiş olan tez çalışmasında ilk olarak gençlik turizmi tanımlanarak, literatür taraması ile gençlik turizmine etki eden faktörler incelenerek açıklanmıştır. Genç bireyler yaşları gereği sürekli gezip görerek, yaşadıkları bölgeleri, kendi ülkelerini ve dünyayı tanımak adına sürekli seyahat ihtiyacı duymaktadırlar. Araştırmanın kapsamı İstanbul'a daha önceden gelmiş ya da şu anda İstanbul'da bulunan 15-25 yaş arasındaki 211 genç katı-lımcının gönüllü katılımını içermektedir. Araştırma kapsamında elde edilen veriler SPSS 24.0 ve AMOS 24.0 analiz programı kullanılarak analizleri gerçekleştirilmiştir. Kullanılan anket formu 11 cevabı açık, 43 Likert tipi skala ve 13 kontrol listesi şeklinde toplam 67 sorudan oluşmaktadır. Likert tipi skala soruları 2 bölümden oluşmaktadır. Elde edilen analizlere göre, Genç turistlerin seyahat motivasyonlarında, cinsiyetlerine göre, yaş grupları arasında ve eğitim değişkenine bağlı olarak anlamlı bir farlılık olmadığı varsayılmıştır. Bununla birlikte, Genç turistlerin seyahat ilgilenim düzeylerinde, cinsiyetlerine göre, yaş grupları arasında ve eğitim değişkenine bağlı olarak anlamlı bir farlılık olmadığı varsayılmıştır. Son olarak yapılan analiz sonucunda, seyahat motivasyonlarının, ilgilenimin üze-rinde kısmen etkili olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the thesis study carried out, firstly, youth tourism was defined and the factors affecting youth tourism were explained with literature-genre scanning. Young individuals constantly need to travel to get to know the regions they live in, their own country and the world, by travelling and seeing them as required by their ages. The scope of the research includes the voluntary participation of 211 young participants between the ages of 15-25 who have previously come to Istanbul or are currently in Istanbul. The data obtained within the scope of the research were analyzed by using SPSS 24.0 and AMOS 24.0 analysis soft-ware. The questionnaire form used consists of a total of 67 questions with 11 open answers, 43 Likert-type scale and 13 checklists. Likert type scale questions consist of 2 parts. According to the analysis obtained, it was assumed that there is no significant difference in the travel motivation of young tourists according to their gender, age groups and depending on educational variable. However, it was assumed that there was no significant difference in the travel interest levels of young tourists, depending on their gender, age groups and education variable. As a result of the last analysis, it was concluded that travel motivations partially affected my interest.