Analysis of Iran-Turkey economic relations in perspective: Barriers and mechanisms of promotion
İran-Türkiye ekonomik ilişkilerinin perspektif olarak analizi: Teşvikin engelleri ve mekanizmaları
  1. Tez No: 669315
  2. Yazar: NAZ TÜRKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKUT AKKARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma, İran-Türkiye ilişkilerinin tarihsel bir çerçevede dönüşümünün kapsamlı bir analizidir. Bu amaçla, iki ülke arasındaki siyasi ve ekonomik bağlar, birbirlerine karşı siyasi tutumlarındaki tarihsel değişimler ve birçok faktörden etkilenen ticari bağlar dikkate alınarak derinlemesine incelenmektedir. Çalışma ayrıca aralarındaki karşılıklı anlayışı ve ekonomik ilişkileri şekillendiren tüm belirleyicileri de inceliyor. Ayrica, ithalat ve ihracatın serbest akışını engelleyen ticari sorunlar ve engelleri değerlendirmeye çalışır. Bu çalışma, İran ile Türkiye arasındaki ilişkilerin esas olarak bölgesel ve uluslararası politikaları ve rekabet ve ortaklık arasında dalgalanan birbirlerine karşı politik tutumları ile şekillendiğini savunuyor. Son olarak, aralarındaki ilişkinin gelecekteki beklentisi yakından analiz edilir ve ekonomik ilişkiler ve siyasi hususlar açısından bazı öneriler, bağlarını güçlendirmek ve ticari işlemlerini kolaylaştırmak için önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study is a comprehensive analysis of the transformation of Iran-Turkey relationships in a historical framework. For this purpose, the political and economic ties between the two countries are examined in depth by taking into consideration the historical changes in their political attitudes towards each other and the trade ties that are affected by many factors. The study also analyzes any determinants that shape the mutual understanding and economic relationships between them. Moreover, it seeks to evaluate any trade barriers and obstacles that impede the free flow of imports and exports. This study argues that the relationships between Iran and Turkey is mainly informed by their regional and international policies and political attitudes towards each other which fluctuates between rivalry and partnership. Finally, the future prospect of the relationship between them is closely analyzed and some suggestions in terms of economic relations and political considerations are proposed to empower their ties and facilitate their trade transactions.