Çağdaş büro masası tasarımı
Design for a contemporary office desk
- Tez No: 66933
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENGÜL ÖYMEN GÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Modern çalışma hayatının geçtiği en önemli mekanlar atölyeler ve bürolardır. Bürolar atölyelere de yön verdikleri için daha önemli bir konumdadırlar. İnsanların bu mekanlarda daha fazla üretken olabilmeleri için psikolojik ve fizyolojik gereksinmelerinin karşılanması gerekmektedir. Bunun için büro binalarının plan şemalarından dış cephesine, açık alan düzenlemelerinden, bina içi donatılarına kadar üretimi etkileyen her faktörün belirlenip, düşünülüp tasarlanması gerekir. Bu nedenle çalışmanın amacı bürolar için düşünülmesi gereken konuların gündeme getirilmesi, bakış açılarının kazandırılması ve çağdaş büroların vazgeçilmez donatısı masaya yeni bir öneri getirmektir. Birinci bölümde giriş başlığı altında ofis terimine ve ofislere genel olarak bakılmıştır. ikinci bölümde ofisin tarihçesi; plan tipleri, tasarım etkenleri, masanın tarihçesi, tasarım kriterleri ve örgütlenme kriterleri incelenmiştir. İzleyen bölümde ise önerilen masa detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Günümüz bürolarında teknolojinin gerektirdiği bilgisayar ve diğer iletişim araçları (faks, telefon, v.s.) nın çalışma masalarının vazgeçilmezleri olması nedeniyle masalara pek çok işlev yüklenmektedir. Amaç bunların en pratik kullanımını olanak tanıyan bir masa tasarımı yapmak ve yeni bir tasarım yaparken göz önünde bulundurulması gereken kriterleri belirleyip, bunların her tasarım probleminde düşünülmesini sağlamaktır. Anahtar Kelimeler : Örgütlenme, tasarım, ergonomi, ofis, masa. V
Özet (Çeviri)
SUMMARY DESIGN FOR A CONTEMPORARY OFFICE DESK The most important locations working hours are spent in the modern days are the offices or studies. Since the offices provide guidance to the set up of studios, they are of great importance. In order for any person to be more productive, their psychological and physiological needs have to be met. With this in mind, plans for office buildings exteriors, and landscaping of the open spaces outside, as well as the indoor design and decorations; that is, all factors which affect production have to be thought of and designed in detail. For this reason, the purpose of the study is to bring to the topics that need to be discussed about the offices to our attention, to provide view points, and to bring a new idea, a suggestion for the irreplaceable component of every modern day office, the desk. In the first section, under the“introduction”the word office in general have been looked at. In the second section, the history of the office, types of plans, reasoning behind the designs, the history of the desk, the design criteria, and organising criteria have been analysed. The details of the desk recommended have been described in the following section. Because, in the offices of this time and age, the technologies demanded such as the computer and other communication means (fax machine, telephone, etc.) are irreplaceable accessories to the office desk, the desk is loaded with just as many additional functions. The purpose is to make a desk design that provides for the most practical use, to identify the criteria that needs to be kept in mind, and to evaluate the design considering the criteria decided upon. Key Words : Organisation, design, ergonomy, office, desk. VI