Çağdaş gelişmeler ışığında büro yönetimi eğitimi ve meslek yüksek okulları uygulaması
The Contemporary development topics of office management training and practicing an vocational higher schools
- Tez No: 133946
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ORHANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Büro Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
m ÖZET Çağımızın en önemli özelliği hızlı ve sürekli bir değişimdir. Bu değişimin çok kısa bir zaman süreci içerisinde olması ve insanların değişime ayak uydurma gereksinimi hissetmesi eğitimin de hızlı ve kendini yenileyen bir sistem olmasını gerektirmiştir. Eğitim ve öğretimde yenilenmeden en fazla etkilenen ve kendini yenileme ihtiyacı hisseden kurumlardan birisi de Meslek Yüksek Okulları' dır. Eğitimde ve öğretimde bütün alanlarda olduğu gibi, büro yönetimi eğitimi alanında da ara eleman yetiştirmekle görevli Meslek Yüksek Okulları' nda, öğretim programlan, son yapılan çalışmalarla iyileştirilrniş ve ortak bir uygulama alanı yaratılmaya çalışılmıştır. Ancak, Meslek Yüksek Okulları altyapı ve donanım açısından yetersizdirler. Bu alanda eğitim ve öğretim veren fakültenin tek olması sebebiyle nicel ve nitel açıdan öğretim elemanı kadrosu yetersizdir. Bu çalışmada yapılan alan araştırması ile büro yönetimi eğitimi programı yeterliliği ve eğitim ve öğretim kadrosu sorunları ortaya konmaya çalışılmıştır. Araştırmada, Meslek Yüksek Okulları' nın, içinde bulundukları yetmezliklerden arındırılabileceği, özellikle alt yapı, nitel öğretim kadrosu ve müfredatların güncelleştirilmesi itibariyle desteklenebilirse, büro yönetimi ve sekreterlik mesleğine olumlu katkılarda bulunabileceği sonucuna varılmıştır. Böylece Meslek Yüksek Okulları bu alanda nitelikli ara eleman ihtiyacı duyan iş dünyasına eleman sağlama işlevini de yeterince yerine getirebilme olanağı bulabilmektedirler.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT One of the most important events of our century is rapid changing in daily life. Since this change has been in a short period of time and people need to adapt themselves to this change, so it is necessary that education has been the system which is renewed itself rapidly. One of the other education institutions, which need to be renewed and effected mostly from the renovation of education, is vocation higher schools. The main aim of the vocation higher schools is to prepare middle-level managers for industry and business life. Office management is an important department of vocatinon higher schools and has an important role for this aim, recently, we can say that, with the last works on educatication programmes the education of office administrative is getting better. In feet, there are many problems in this field. Firstly, some of these problems are the structure of class, the quality of educational staff, the physical conditions of schools, the deficiency of educational materials. In addition, there has been only one faculty is another problem in this field. In this study with area search that has been examined, the programme of office management education adequacy and the questions of training staff have been tried to explain. At the end of my exploration, unadequacy of vocation higher schools have been position can be refined, especially if infrastructure, quality teaching staff and with contemporary curriculum can be supported, we believe that all of these are able to add positive results to profession of office management. So, as a result of this arrangement, the programme of office management education of vocation higher school can prepare well-educated people for organizations and business life.