Dijital aktivizm bağlamında değişen siyasi mizah anlayışı: 2018 Cumhurbaşkanlığı Seçimi örneğinde internet memes/caps üzerine bir inceleme
Changing political humor in the context of digital activism: A research on the internet memes/caps during the 2018 Presidential Election
- Tez No: 669330
- Danışmanlar: PROF. DR. RACİ TAŞCIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Ele alınan çalışmada siyasi mizahın tarihsel süreçte geçirdiği dönüşüm ele alınarak, sosyal medya kullanımının artışı bağlamında caps/meme'lerin Türk siyasi gündemi içerisindeki konumunun belirlenmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca sosyal medya üzerinde birçok paylaşım sitelerinde geniş kitlelere ulaşan capslerin siyasi mizah kapsamında içerdikleri mesajların belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada mizah kavramı ve sosyal medya kavramları detaylı şekilde irdelenmiş ve değerlendirilmesi gerçekleştirilmiştir. Türk siyasi gündemi içerisinde mizah unsuru haline getirilen çeşitli konular belirlenmiştir. Bu doğrultuda çalışmanın geniş kitlelere hitap etmenin mizah yolu ile gerçekleştirilmesinin ne şekilde olduğunun belirlenmesi açısından önemli olduğu düşünülmektedir. Çalışmanın evrenini ise 2018 Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde sosyal meyda platformlarında paylaşılan caps/meme'ler oluşturmaktadır. Çalışma örneklemi olarak seçilen 41 görsel 28 farklı kategoriye ayrılmıştır. Çalışmada yer alan capsler fotoğraf formatında ele alınmıştır. Dijital mizahın önemli bir parçasını görsellik meydana getirmektedir. Dijital platformlar üzerinde az bir program bilgisi ile bile hazırlanabilen capsler, yaratıcı ve ince anlamlı mizahi unsurlarla birleşerek görsel bir mesaj haline gelmektedir. Dolayısıyla çalışma içerisinde siyasi mesaj içerikli capslerin analiz edilmesi için Roland Barthes tarafından geliştirilen göstergebilimsel analiz yöntemi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study focuses on the transformation of political humor throughout the history and aims to determine the status of caps/memes within the Turkish political agenda in the context of increasing social media use. In addition, the study also aims to determine the messages conveyed by the caps to wide audiences, within the scope of political humor, through content-sharing sites in the social media. A detailed analysis and evaluation of the concepts of humor and social media are carried out in the study. Various elements in the Turkish political agenda that have become subjects of humor are determined. In this respect, it is thought that the study provides important insights for understanding how to address large masses through humor Caps / memes shared on social media platforms during the 2018 Presidential election constitute the population of the study. The 41 visuals selected as the study sample are divided into 28 different categories. The caps in the study are handled in photo format. Visuality is an important element in digital humor. Caps, which can be prepared on digital platforms with even minimum knowledge of software, become a visual message by combining elements of creative and subtle humor. Therefore, the semiotic analysis method developed by Roland Barthes is used in the study to analyze the memes containing political messages. It has been observed that the examined memes are highly associated with the increase in social media usage due to Turkey's dynamic political agenda. As a result, it is concluded that the caps investigated in the study are activities of digital activism.