Sosyal medyada kişisel marka yönetimi uygulamaları
Personal brand management applications in social media
- Tez No: 669336
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM ZEYNEP BAYAZIT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küresel Pazarlama ve Marka Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Teknolojinin ve iletişim araçlarının gelişmesiyle sosyal medya son yıllarda büyük bir ilgi görmektedir. Gelişen teknoloji ile birlikte sosyal medya araçları aktif olarak kullanılmak-tadır. Sosyal medya araçlarından Instagram, Youtube ve Twitter en çok kullanılan mec-ralar arasında yer almaktadır. Kişisel marka yönetimi etkili bir pazarlama stratejisi olarak sosyal medya mecralarında yerini almaktadır. Son zamanlarda hızlıca yayılmakta olan kişisel marka kavramı kişilerin, kendi yaşamsal etkinliklerini sosyal medyada ses getir-mek, bilinirliği arttırmak, istek ve ihtiyaçları karşılama amaçlı çalışmalar yaptıkları şek-linde ifade edilmektedir. Bununla beraber kişilerin kendilerine yönelik bir kimlik yarat-tıkları da görülmektedir. Bu tez çalışmasında kişisel markaların sosyal medya üzerindeki etkileri değerlendirilmiş-tir. Sosyal medya mecralarını etkili olarak kullanan rastgele seçilmiş kişisel markalarla içerik analizi ve derinlemesine mülakat yönetimi uygulanarak, çalışmada sekiz kişisel marka yöneticisi amaçlı örneklem yöntemine göre değerlendirilmiştir. Araştırma Türkiye'de ikamet eden rastgele seçilmiş dört farklı alanda yer alan sekiz kişi-sel marka yöneticisi ile gerçekleştirilmiştir. Kişisel marka yöneticilerinin Instagram sayfa-ları 15.12.2019-15.12.2020 tarihleri arasında incelenmiştir. Aynı sektörde bulunan rast-gele seçili markalar arasından karşılaştırmalı bir değerlendirme yapılmış ve saptamalarda bulunulmuştur. Derinlenmesine mülakat çalışması Şubat-Nisan 2020 tarihleri arasında yapılarak kişisel marka yöneticilerine sorular doğrudan aktarılmış olup, soruların yanıtları yüz yüze görüşme, ses kaydı ve e-mail şeklinde gerçekleştirilmiştir. Kişisel marka yöneti-cilerinden gerekli izin alınarak, araştırmada isimlerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Social media has been attracting intensive attention with the development of technology and communication tools in recent years. Social media tools are actively being used with the developing technology. Of the social media tools, Instagram, YouTube and Twitter are among the most used media. Personal brand management takes its place in social media channels as an effective marketing strategy. The personal brand concept which is rapidly spreading recently, is expressed in the way that people engage in activities by using their own vital activities in order to make an impression in the social media, to increase awareness, to meet requests and needs. It has been seen that they have created self-oriented identity related to it. In this thesis, the effects of personal brands on social media were evaluated. By apply-ing content analysis and in-depth interview methods with randomly selected personal brands using social media channels effectively, eight personal brand managers were evaluated according to the purposeful sampling method. The research, limited by Turkey, located in four different areas was carried out by eight randomly selected personal brands. Instagram pages of personal brand managers were examined between 15.12.2019-15.12.2020. A comparative evaluation was made among the randomly selected brands in the same sector and the determinations were made. In-depth interviews were conducted between February and April 2020, and questions were directly conveyed to personal brand managers, and the answers to the questions were carried out in the form of face-to-face interviews, voice recording and e-mail. Necessary permission was obtained from personal brand managers and their names were included in the study.