Yaşlılarda ağız sağlığı ve fiziksel fonksiyon ilişkisinin belirlenmesi
Determination of oral health and physical function relationship in elderly
- Tez No: 669335
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR BURAK TEMEL
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı; geriatrik bireylerdeki ağız sağlığı ile fiziksel performans arasındaki ilişkinin değerlendirilmesidir. Çalışmaya, Süleyman Demirel Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Geriatri Kliniğine başvuran 65 yaş üstü hastalar arasından seçilen 112 birey dahil edilmiştir. Yaşlıların oral sağlığını belirlemek için; kalan diş, fonksiyonel diş, Toplumda Periodontal Tedavi Gereksinimi İndeksi (CPITN), DMFT indeksi, çiğneme yeteneği parametreleri kullanıldı. Geriatrik bireylere ait ağız sağlığı ile ilgili yaşam kalitesini belirlemek için Geriatrik Ağız Sağlığı Tanılama İndeksi (GOHAI) kullanıldı. Bireylerin fiziksel performansı ise Kısa Fiziksel Performans Test Bataryası (KFPT), Fiziksel Aktivite Testi (PASE), kavrama kuvveti, Süreli Kalk Yürü Testi (SKYT) ile değerlendirildi. Sağlıkla ilgili yaşam kalitesini belirlemek için SF-12 testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is the evaluation of the relationship between oral health and physical performance in geriatric persons. For this study, 112 persons were included from patients aged 65 and older who applied to Süleyman Demirel University, School of Dentistry, Department of Geriatric. To determine the oral health of the elderly; the remaining tooth, functional tooth, Community Periodontal Index of Treatment Needs (CPITN), DMFT index, chewing ability parameters were used. Geriatric Oral Health Assessment Index (GOHAI) was used to determine the oral health-related quality of life of geriatric individuals. To evaluate of the physical performance of individuals; the short physical performance testing battery (SPPB), Physical Activity Scale for the Elderly (PASE), handgrip force, the timed up & go test (TUG) were used. SF-12 test was used to determine the health-related quality of life.