Finansal teknolojilerin kullanımında tüketici algısı: Türkiye ve Azerbaycan karşılaştırması
Consumer perception in the use of financial technologies: Comparison of Turkey and Azerbaijan
  1. Tez No: 669337
  2. Yazar: SHALALA ASADOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE EBRU AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın amacı Azerbaycan ve Türkiye'de finansal teknolojilerin kullanımında tüketici algısının ölçülmesi ve bu algının demografik özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığının belirlenmesidir. Çalışma iki teorik ve bir araştırma bölümü olmak üzere toplamda üç bölümden oluşmaktadır. İlk iki bölümde dijitalleşme süreci, yeni nesil teknoloji modelleri, finansal teknoloji kavramı, finansal teknoloji iş modelleri ile ilgili teorik bilgilere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise tüketici algısının ölçülmesi amacı ile yapılan anket sonuçları analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Araştırmanın örneklemini Türkiye ve Azerbaycan'da yaşayan finansal hizmet kullanıcıları oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında Türkiye ve Azerbaycan'da toplamda 397 adet anket uygulanmıştır. Anketlerden elde edilen veriler SPSS 22. istatistik programı kullanılarak analiz edilmiştir. Finansal teknolojilerin kullanımında tüketici algısının demografik özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığını araştırmak amacı ile Mann-Whitney U ve Kruskal Wallis testleri uygulanmıştır. Yapılan testlerin sonucunda finansal teknolojilerin kullanımında tüketici algısının her iki ülkede de yaş ve eğitim düzeyine göre anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Buna ek olarak Türkiye'deki katılımcıların finansal teknolojilerin verimliliğine karşı algılarının daha yüksek olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze consumer perception in the use of financial technology in Turkey and Azerbaijan and also determining whether this perception changes according to demographic characteristics. The study consists of two theoretical and one research sections. In the first two chapters, theoretical information about digitalization process, new generation technology models, financial technology concept and financial technology business models are given. In the third part, the results of the survey is analyzed and interpreted. The sample of the study consisted of consumers of financial services living in Turkey and Azerbaijan. Within the scope of research 397 questionnaires were applied in total in Turkey and Azerbaijan. Data obtained from the questionnaires were analyzed using SPSS 22. program. In order to investigate whether consumer perception in the use of financial technologies differs according to demographic characteristics Mann-Whitney U and Kruskal Wallis tests are applied. Results of the tests show that in both countries consumer perception in the use of financial technology changes according to age and educational level of consumers. In addition, consumer perception to the efficiency of financial technology was concluded to be higher in Turkey than Azerbaijan.