Stochastic modeling of stock exchange markets: Three essays
Borsa piyasalarının stokastik modellemesi
- Tez No: 669341
- Danışmanlar: PROF. DR. GAZANFER ÜNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tez çalışmasında, BIST100 ve büyük borsa endekslerinin günlük kapanış fiyatlarının zaman serilerini analiz etmek için stokastik modelleme uygulanmıştır. Yatırımcılar ve portföyleri için yeni uygulanabilir araçlar ve sonuçlar hedeflenmiştir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk makalede ağır kuyruklu dağılımların genelleştirilmiş otoregresif koşullu heteroskedastisite (GARCH) modeli ve sürekli zamanlı, COGARCH, BIST100 için Meixner dağılımlı modeli ile uygulanabilirliği tanıltıdı. İkinci bölümde, makale de beş büyük borsadaki uzun bellek özelliğini farklı modeller göz önünde bulundurarak inceliyoruz ve otoregresif kesirli olarak entegre hareketli ortalama (ARFIMA) modelinin modellemede fraksiyonel olarak entegre genelleştirilmiş otoregresif koşullu heterossedastikten (FIGARCH) daha iyi bir aday olduğunu gösteriyoruz. Son makale, DAX ve NIKKEI hisse senedi endeksleri arasında son zamanlarda biraz popülerlik kazanan dalgacık dönüşümüne odaklanıyor ve ikisi arasında bir miktar korelasyon ve tutarlılık olduğunu gösteriyor. Hurst değerleri aylık olarak tahmin modellemesi yapıldı ve zaman serilerinde multifraktal süreç belirtileri gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, stochastic modelling is applied to analyze time series of daily closing prices of BIST100 and major stock exchange indices to gain new insight and help develop new applicable tools for investors and market participants alike for their portfolios and investments. The study is comprised of three parts. In the first essay we present the applicability of heavy-tailed distributions with the generalized autoregressive conditional heteroskedasticity (GARCH) model and continuous-time, COGARCH, model with Meixner distribution for BIST100. In the second part, we examine the long memory prop erty of five major stock exchanges by considering different models and show that the autoregressive fractionally integrated moving av erage (ARFIMA) model is a better candidate than the fractionally integrated generalized autoregressive conditional heteroscedastic (FI GARCH) in modelling volatility of the stock indices studied. The fi nal essay focuses on wavelet transformation, which has gained some popularity recently, between DAX and NIKKEI stock indices, and show that there are some level of correlation and coherency between the two. The Hurst exponent also estimated and there exist signs of multifractal process in the time series.