E-ticaret sitelerinin grafik arayüz öğelerinin kullanıcı deneyimi açısından incelenmesi ve Amazon, Wildberries karşılaştırılması
Examining the graphical interface elements of e-commerce sites in terms of user experience and comparing Amazon, Wildberries
- Tez No: 669340
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET KARAPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Teknolojinin gelişmesi ticaretin yapılış şekillerini de değiştirmiştir. Her geçen gün internet üzerinden yapılan ticaret hacmi artmaktadır. Klasik ticaret yerini önemli şekilde e-ticarete bırakmıştır. E-ticaret sitelerinin kullanıcı arayüzleri ve kullanıcı deneyimi dikkat çekmektedir. Potansiyel müşterilerin alternatif e-ticaret sitelerine yönelmelerini önleyebilmenin yolunun, kullanıcı arayüzlerine ve kullanıcı deneyimine gereken önemi vermek olduğu anlaşılmıştır. E-ticaret siteleri kullanıcı arayüzleri, kullanıcı deneyimi açısından karşılaştırılması ve incelenmesi yapılarak sağladıkları avantajları ve dezavantajları araştırılmıştır. Bu çalışmada; e-ticarette kullanıcı arayüzü, kullanıcı deneyimi yönünden temel bilimsel yasalar karşılaştırmalı olarak incelemesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The development of technology has changed the way of trading. The volume of trade on the internet is increasing day by day. Classical commerce has left its place to e-commerce. The user interfaces and user experience used by e-commerce sites are remarkable. It has been understood that the way to prevent potential customers from turning to alternative e-commerce sites is to give the necessary importance to user interfaces and user experience. E-commerce sites have been compared and examined in terms of user interfaces, user experience and the advantages and disadvantages they provide have been investigated. In this study, basic scientific laws in terms of user interface and user experience in e-commerce were examined comparatively.