İnaktif hepatit B virüsü taşıyıcıları ve kronik hepatit B hastalarında nesfatin-1, irisin ve ghrelin düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of nesfatin-1, irisin and ghreline levels in carriers of inactive hepatitis B virus and chronic hepatitis B patients
  1. Tez No: 669342
  2. Yazar: DENİZ ALTINDAĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ İRFAN BARAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Kronik hepatit B enfeksiyonu, özellikle karaciğer tutulumuyla seyreden; yorgunluk, halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı ve hepatosteatoza neden olabilen viral bir hastalıktır. Çalışmamızda amacımız kronik hepatit B enfeksiyonu olan hastalarda, nesfatin-1, ghrelin ve irisin belirteçlerinin hastalıkta görülebilen semptomlar, hepatosteatoz ve hastalığın aktivasyon derecesi ile ilişkisini, tedavi öncesi ve tedavi sonrası, sağlıklı gönüllüler ile hastalığın kendi alt grupları arasında belirteçlerin düzeylerinde farklılık bulunup bulunmadığını araştırmak ve klinik pratikte hastalık aktivasyonunu göstermede kullanılabilirliğinin araştırılmasıdır. Materyal ve Metod: Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji ABD polikliniğine Ağustos 2020- Mart 2021 tarihleri arasında başvuran sağlıklı gönüllüler (n=30), inaktif HBV taşıyıcıları (n=45), kronik hepatit B hastaları (n=30) ve tedavi almakta olan HBV hastaları (n=45) olmak üzere toplamda 150 katılımcının dahil edildiği prospektif bir çalışmadır. Katılımcıların serumlarında nesfatin-1, ghrelin, irisin düzeylerine bakıldı. Bulgular: İnaktif HBV taşıyıcısı, tedavi almakta olan HBV hastaları, kronik hepatit B gruplarında nesfatin-1 ve ghrelin değeri kontrol grubundan anlamlı olarak daha düşüktü. Tedavi almakta olan HBV hastaları ve kronik hepatit B gruplarında bu iki parametre inaktif taşıyıcı gruptan anlamlı olarak daha düşüktü. Tedavi almakta olan HBV hastaları ve kronik hepatit B grupları arasında nesfatin-1, ghrelin değeri anlamlı farklılık göstermemiştir. İrisin değeri ise inaktif taşıyıcı, tedavi almakta olan HBV hastaları, kronik Hepatit B gruplarında kontrol grubundan anlamlı olarak daha düşüktü. Kronik Hepatit B grubunda İrisin değeri diğer tüm gruplardan anlamlı olarak düşük tespit edildi. Sonuç: Sonuç olarak nesfatin-1, ghrelin, irisin düzeyinin kronik hepatit B hastalarında hastalığın aktivitesi ile ilişkili fazların değerlendirebilmesinde kullanılabileceği düşünülmektedir. Aynı zamanda hepatit B de fizyopatolojisi aydınlatılamamış semptomlarla ilişkili olabileceği düşünülmekle birlikte daha geniş popülasyonlu ve daha fazla sayıda randomize kontrollü prospektif çalışmalara ihtiyaç olduğu açıktır.
Özet (Çeviri)
Chronic hepatitis B infection, especially with liver involvement; It is a viral disease that can cause fatigue, weakness, anorexia, weight loss and hepatosteatosis. In our study, our aim is to investigate the relationship between the markers of nesfatin-1, ghrelin and irisin with the symptoms, hepatosteatosis and activation degree of the disease in patients with chronic hepatitis B infection, whether there is a difference in the levels of markers between healthy volunteers and the disease subgroups before and after treatment, and It is the investigation of its usability to show disease activation in clinical practice. Materials and Methods: This is a prospective study involving a total of 150 participants, including HBV patients (n = 45), healthy volunteers (n = 30), inactive HBV carriers (n = 45), chronic hepatitis B patients (n = 30) and receiving treatment, who applied to the Infectious Diseases and Clinical Microbiology US outpatient clinic of Yüzüncü Yıl University Faculty of Medicine between August 2020 and March 2021. Nesfatin-1, ghrelin, irisin levels were measured in the serum of the participants. Results: Nesfatin-1 and ghrelin levels were significantly lower in inactive HBV carriers, HBV patients receiving treatment, and chronic hepatitis B groups than in the control group. These two parameters were significantly lower in the HBV patients and chronic hepatitis B groups receiving treatment than in the inactive carrier group. Nesfatin-1, ghrelin value did not differ significantly between HBV patients who were receiving treatment and chronic hepatitis B groups. The value of the iris was significantly lower in the inactive carrier, HBV patients receiving treatment, and chronic Hepatitis B groups than the control group. Irisin value was found to be significantly lower in Chronic Hepatitis B group than all other groups. Conclusions: In conclusion, it is thought that the levels of nesfatin-1, ghrelin and irisin can be used to evaluate the phases related to the activity of the disease in chronic hepatitis B patients. At the same time, although it is thought that hepatitis B may be associated with symptoms of unknown physiopathology, it is clear that more randomized controlled prospective studies with larger populations are needed.