Karşılaştırmalı örnekler üzerinden yapay zekâ ve kişisel verilerin korunması
Artificial intelligence and personal data protection through comparative examples
- Tez No: 669349
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL OĞURLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Ab Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Ab Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 273
Özet
Günümüzde gündelik hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelen yapay zekâ teknolojileri, bireylerin davranışları, tercihleri ve özel yaşamları hakkında farklı yöntemler ile veri toplayıp, sezgisel olmayan ve doğrulanamayan çıkarımlar ve tahminler yapabilmektedir. Bu veri toplama, işleme, değiştirme, aktarma ve çıkarım yapma süreçleri muhtelif hukuki sorunlara sebep olabilmektedir. Özellikle kişisel verilerin korunması kapsamında yapay zekâ teknolojiler büyük risk ve sorunlar ortaya çıkmaktadır. Yapay zekâ öngörülemeyecek kadar büyük değere sahip olan çeşitli ve zengin kişisel verilerden yararlanarak ayrımcı, önyargılı ve istilacı karar verebilmektedir. Günümüzde kişisel veri koruma yasaları özel hayatın gizliliği hakkı başta olmak üzere mahremiyetini, kimliğini ve özerkliğini korumak için tasarlanmasına rağmen ilgili kişileri yapay zekâ teknolojilerinin getirdiği risklerinden korumada yeterli kadar etkili olamamaktadır. Çalışmada AB, ABD, Çin ve Türkiye olmak üzere dört farklı perspektiften yapay zekâ çağının kişisel verilerin korunmasına olan etkileri incelenmiştir. Yapay zekânın teknik yönünden yola çıkarak, hukuki ve teknik açıdan kişisel verilerin korunmasını yönelik öneriler ve izlenebilecek stratejiler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Artificial Intelligence technologies, which have become an integral part of our daily life, collects data with different methods relavent to ours behaviors, preferences and private lives and make predictions and unverifiable inferences. These data collection, processing, modification, transfer and inference processes can cause various legal problems. Artificial Intelligence technologies pose great risks and problems, especially in the scope of protecting personal data. Artificial Intelligence is able to make discriminatory, prejudiced and invasive decisions by making use of diverse and rich personal data with unforeseen great value. However, although the personal data protection laws are designed to protect the privacy, identity and autonomy of people, they cannot protect the relevant people from the risks brought by Artificial Intelligence technologies. Working in the EU, USA, China and Turkey to the protection of personal data in problems were examined from four different perspectives. Regarding to the technical aspect of Artificial Intelligence, suggestions and strategies for the protection of personal data in legal and technical terms are presented.