İnovasyon yönetiminin işletme performansının üzerindeki etkileri ve bir uygulama
Effects of innovation management on business performance and an application
- Tez No: 669348
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İHSAN KARACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
İnovasyon, bilimsel araştırmalarda en çok vurgulanan konular arasında yer almış ve son yıllarda yönetim alanında en çok ilgi görmüştür. Kuruluşların hizmetlerini iyileştirmek, pazar paylarını korumak ve yeni pazarlara girmek için yeniliğe odaklanmaları gerekir. Bu çalışmada inovasyon yönetiminin iş performansı üzerindeki etkilerinin belirlenerek bir değerlendirme yapılması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda bir tekstil işletmesinde inovasyon yönetimi ve iş performansı üzerine anket çalışması yapılmıştır. Veriler hipotez testleri ile test edildi. Araştırmanın bulgularına göre, inovasyon yönetiminin iş performansı üzerindeki etkisine ilişkin yapılan regresyon analizi sonucunda inovasyon yönetiminin iş performansı üzerinde etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Innovation has been among the most emphasized topics in scientific research and attracted the most attention in the field of management in recent years. Organizations need to focus on innovation in order to improve their services, maintain their market share and enter new markets. In this study, it is aimed to make an evaluation by determining the effects of innovation management on business performance. In this direction, a questionnaire study was conducted on innovation management and business performance in a textile enterprise. Data were tested with hypothesis tests. According to the findings of the research, as a result of the regression analysis made regarding the effect of innovation management on business performance, it was determined that innovation management has an effect on business performance.