Party-level Euroscepticism of the radical right: A comparative analysis of the nationalist action party and the Alternative for Germany
Radikal sağın parti bazında Avrupa karşıtlığı: Milliyetçi hareket partisi ve Almanya için Alternatif Partisi'nin karşılaştırmalı analizi
- Tez No: 669377
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASRET DİKİCİ BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu tezin amacı radikal sağ partilerdeki Avrupa Birliği karşıtlığını ideolojik bir yönelim mi yoksa stratejik bir tepki mi olduğunu araştırmaktır. Aday ülke Türkiye, üye ülke Almanya olmak üzere iki ülke seçilmiştir. Ülkeleri, Avrupa Birliği'nin iki farklı seviyesinden seçmek, konuya iki farklı bakış açısıyla yaklaşmayı sağlamaktadır. Bu ülkelerde, radikal sağ partilerin temsilcileri olarak Milliyetçi Hareket Partisi ve Almanya için Alternatif partisi seçilmiştir. Partiler, radikal sağın altı özelliğine göre analiz edilmektedir. Bunlar milliyetçilik, ırkçılık, yabancı düşmanlığı, anti-demokrasi, güçlü bir devlet / otoriterlik inancı ve popülizmdir. Partilerin Avrupa Birliği karşıtı söylemleri ve bu söylemlerin parti ideolojisiyle nasıl örtüştüğü incelenmektedir. Çalışma, nesnel sonuçlar elde etmek için partilerin resmi söylemlerine, seçim beyannamelerine ve üye konuşmalarına dayanmaktadır. Bu çalışmanın sonucunda parti ideolojisi ile Avrupa Birliği karşıtı söylem arasında açık bir bağlantı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is to find out whether Euroscepticism in radical right parties is an ideological orientation or a strategic reaction. Two countries, Turkey as the candidate state and Germany as the member state, are chosen. Selecting countries from different levels of the European Union allows to approach the topic from two different perspectives. In these countries, Nationalist Action Party (MHP) and Alternative for Germany (AfD) were chosen as the representatives of the radical right parties. The parties are analyzed according to the six characteristics of the radical right. These are nationalism, racism, xenophobia, anti-democracy, belief in a strong state/authoritarianism, and populism. The Eurosceptic discourses of the parties are studied and how these discourses overlap the party ideology is examined. The study depends on official party discourses, election declarations, and member speeches to obtain objective results. As a result of this study, a clear connection has been found between party ideology and Eurosceptic discourse.