The impact of trade flows on income distribution and poverty in Angola
Angola'da ticaret akışlarının gelir eşitsizliği ve yoksulluk üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 669378
  2. Yazar: ALBERTO SCHNEIDER RODRIGUEZ DA COSTA CAZEIRO
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUNUS ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Geçmiş yıllara bakıldığında, ekonomilerin gelişmesi ve büyümesinde uluslararası ticarete açılmak çok önemli bir faktör olmuştur. Ancak, bu açılma avantaj sağladığı gibi beraberinde dezavantajları da getirmiştir. Dolayısıyla, gelir eşitsizliği, bazı ülkelerde de artan ve azalan bu dezavantajların birçoğu arasında ilişkilendirilebilir. Bu tezin amacı, ticaret akışlarının Angola'daki ticaret açılımıyla ilgili gelir eşitsizliği üzerinde bir etkisinin olup olmadığını ortaya çıkarmaktır. Bu ilişki, Heckscher-Ohlin 2×2×2 uluslararası ticaret modeli ve genişletilmiş yorum kullanılarak incelenmiştir. Politikalara ve sonuçlara dayalı olarak bazı ticaret akışı ölçümleri gösterilecektir. Elde edilen sonuçlarla ticaretin açılmasının en az 2008'den 2017'ye kadar düşük eşitsizlikle ilişkili olduğu gözlemlenmiştir. Her halükarda, ticaretin artmasıyla zengin ülkelerde eşitsizliğin arttığı ve fakir ülkelerde azaldığı şeklindeki Heckscher-Ohlin teorisini desteklemektedir. Aynı zamanda, ticaretin açılması dahil edildiğinde istihdamı yüksek ülkelerde azalırken, tam arazi ve sermayeye sahip ülkelerde eşitsizliğin arttığı teorisini desteklemek. Bu çalışmaya göre, Heckscher-Ohlin teorisi açısından teorik olarak tersini fark etmek de mümkündür; yüksek istihdam olanaklı ülkelerde açık ticaretin yüksek olduğu ülkelere kıyasla daha az eşitsizliğe sahipler.
Özet (Çeviri)
For some decades, opening to international trade has been a crucial factor in the development and growth of economies. On the other hand, it is known that its opening brings advantages and disadvantages. Thus, income inequality can be related to many of these disadvantages which have also been increasing and decreasing in certain countries. The aim of this thesis is to find out whether trade flows have an impact on income inequality related to trade opening in Angola. This relationship is studied using the Heckscher-Ohlin 2×2×2 models in international trade and the expanded interpretation. Some measures of trade flows will be shown based on policies, and measures based on results. With the results obtained it was possible to discover that the opening of trade is related to low inequality from at least 2008 towards 2017. In any case, thus supporting the Hecksher-Ohlin theory that inequality increases in rich countries and decreases in poor countries with increasing trade, and also supporting the theory that inequality increases in countries with full land and capital, while reducing in countries with full work when the opening of trade is inserted. According to this study, it is also possible to notice the opposite theoretically in terms of the Hecksher-Ohlin theory that in countries with full work they have less inequality in comparison with high countries with the trade opening.