Annelerin çocukluk çağı travmaları ve ebeveyn içsel düşünme işlevselliği arasında ilişkide dissosiyatif yaşantıların rolünün incelenmesi
An investigation of the role of dissociative experiences in the relationship between mothers' childhood traumas and parental reflective functioning
  1. Tez No: 669386
  2. Yazar: MELİKE İŞLEYEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Durum ve Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Ebeveynlerin çocukluk çağında maruz kaldığı travmatik olaylar ve bu olaylara bağlı olarak yaşamın ilerleyen dönemlerinde yaşantıladıkları travmaya özgü semptomlar, ebeveyn ve çocuk arasındaki ilişki üzerinde de örseleyici etkileri olan bir yapıya sahiptir. Bu çalışmada, 0-5 yaş arasında en az bir çocuğu olan annelerin çocukluk çağı travmaları ile ebeveyn içsel düşünme işlevselliği arasındaki ilişkide dissosiyatif yaşantıların aracılık rolünün saptanması amaçlanmıştır. Araştırmanın örneğini basit rastgele örneklemetekniğiileyaşları 19-53 arasında değişmekte olan 400 kişi oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak Sosyodemografik Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği, Ebeveyn İçsel Düşünme İşlevselliği ve Dissosiyatif Yaşantılar Ölçeği kullanılmıştır. Katılımcıların ortalama yaşı 33.32±5.31'dir.
Özet (Çeviri)
The traumatic events that parents experience in childhood and the traumatic symptoms they experience later in life due to these events also have a structure that has an exacerbating effect on the relationship between the parent and the child. In this study, it was aimed to determine the mediating role of dissociative experiences in the relationship between childhood traumas of mothers with at least one child between 0-5 years of age and parental reflective functioning. The sample of the study was composed of 400 people whose ages ranged between 19-53 by simple random sampling technique. Socio-demographic Information Form, Childhood Trauma Scale, Parental Reflective Functioning Scale and Dissociative Experiences Scale were used as data collection tools. The average age of the participants is 33.32 ± 5.31.