Determinants of optimal capital structure: A comparison between German and Turkish retail companies
Optimal sermaye yapısının belirleyicileri: Alman ve Türk perakende şirketlerinin karşılaştırılması
- Tez No: 669397
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU REİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansal İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Kurumsal şirketlerinin finansal ve stratejik planlamalarında şirket bilançolarındaki optimal sermaye yapısı kararları önemli bir yer tutmaktadır. Bu kararlar, finans literatüründe farklı akademik çalışmalarla incelenmiş ve çeşitli sermaye yapısı teorileri ile zengin bir literatür oluşmuştur. Sermaye yapısı teorileri, işletmelerin sermaye yapısı kararlarını teorik perspektiften analiz etmiş ve birçok akademik çalışma, ampirik araştırmalar vasıtasıyla kendi metodolojileri ve perspektifleri doğrultusunda bu teorileri sorgulamıştır. Bu çalışma da, seçili bir gelişmiş bir de gelişmekte olan ülkenin halka açık perakende şirketlerinin finansal kaldıraç belirleyicilerini hem ayrı ayrı hem de ülkeler arası karşılaştırma yaparak analiz etmeyi ve karşılaştırma sonuçlarının literatürdeki sermaye yapısı teorilerine uygunluğunu sorgulamayı amaçlamıştır. Bu analiz için 2007-2019 yılları arasında 11 Türk ve 10 Alman firmanın dört adet finansal rasyosu ve ilgili ülkelerin enflasyon verisi bağımsız değişken olarak alınmış ve bu değişkenlerin firma finansal kaldıracı bağımlı değişkenine etkisi panel data yöntemiyle test edilmiştir. Çalışma sonuçları, perakende sektöründe ayrı ayrı herbir firmaya özgü değişkenin ve enflasyonun firma finansal kaldıracına etkisi üzerine bir kanıtın tespit edilemediğini ve firmaya özgü ve makro ekonomik değişkenlerin ülkeler arasında anlamlı bir şekilde farklılaşmadığını göstermiş ve aynı zamanda sermaye yapısı teorileri ile bütüncül bir uyum gösteren kanıtın bulunamadığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Optimal capital structure decisions on company balance sheets have an important place in financial and strategic planning of corporate companies. These decisions were examined in finance literature by different academic studies and thanks to the various capital structure theories, a rich literature came out. Capital structure theories analyzed the capital structure decisions of companies from a theoretical perspective and many academic studies investigated these theories with their methodologies and perspectives through the empirical research. This study also aims to analyze the financial leverage determinants of publicly traded retail companies for one developed and one developing country both by testing respectively and by comparing the countries and to examine the compatibility of the results with the capital structure theories in the literature. For this analysis, four financial ratios of 11 Turkish and 10 German listed companies between 2007-2019 and inflation data of the relevant countries were chosen as independent variables and the effect of these variables on the firm's financial leverage as the dependent variable was tested with panel data method. The results of the study showed that there is no evidence for the effects of each firm-specific variable and inflation on the firm's financial leverage in the retail industry, and that there is no evidence that firm-specific and macroeconomic variables differ significantly between countries, and additionally, there is no evidence of an overall compatibility with capital structure theories.