Post-defeat indeterminacy for ISIS residuals
IŞİD'ın mağlubiyeti sonrası kalanların belirsizliği
- Tez No: 669396
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALİ TUĞTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez, IŞİD'in çökmesinden sonra ortada kalan ancak IŞİD'e veya ideolojisine bağlılığını devam ettiren insanların durumunun NATO, AB, BM ve ABD tarafından ulusal ve uluslararası ne ölçüde dikkate alındığını araştırmaktadır. Birinci bölümde IŞİD'in tarihi, evrimi ve ideolojisi ele alınmaktadır. İkinci bölümde, geri dönen yabancı terörist savaşçılar, IŞİD'in sahip olduğu tüm toprakları kaybetmesi sonrası IŞİD'e bağlı kalanlar ve Suriye'nin kuzeydoğusundaki kamp ve hapishane koşulları da dâhil olmak üzere IŞİD insanları tartışılmaktadır. Üçüncü bölümde NATO, AB, BM ve ABD'nin IŞİD'in diriliş tehdidine karşı gösterdiği çaba ve yaklaşımlar ele alınacak ve mevcut durum onların perspektifinden tartışılacaktır. Sonuç, AB, NATO, BM ve ABD tarafından benimsenen yenilgi sonrası strateji ve politikaların etkinliği incelenecektir.“Yabancı terörist savaşçı”tanımı Irak ve Suriye'de doğmamış olan terörist savaşçılara atfedilse de, bu tez, tüm“yabancıları”incelemeyi amaçlamamakta ve Avrupa menşeli olanları odak noktasına koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores to what extent the problem of residuals (remaining ISIS affiliated people and its ideology) has been taken into account after the collapse of ISIS, at the international and national level by NATO, EU, UN and US. In the first chapter, the history, evolution and ideology of ISIS will be discussed. In the second chapter, ISIS people including returning foreign terrorist fighters, remaining ISIS-affiliated people in the post-territorial defeat of ISIS and the conditions of camps and prisons in north-east Syria will be discussed. The third chapter will analyse the efforts and approaches of NATO, EU, UN and US against the threat of ISIS resurrection and the current situation from their perspective will be discussed. The conclusion will examine the effectiveness of post-defeat strategies & policies adopted by EU, NATO, UN and US. Although the definition of“foreign terrorist fighters”is attributed to people who are not born in Syria and Iraq. This thesis does not aim to study all“the foreigners”and puts the focal point on the ones of European origin.