Sermaye yapısını etkileyen faktörler: Türkiye ve Portekiz piyasalarında bir uygulama
Determinants of capital structure: An application on the Turkey and Portugal markets
  1. Tez No: 289914
  2. Yazar: DURMUŞ YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Firmaların sermaye yapısı seçimi hakkında uzun süredir devam eden tartışmalara rağmen örnek bir optimal sermaye yapısının varlığı hakkında henüz bir ittifak yoktur. Ancak bu konuda yapılan araştırmaların büyük bir çoğunluğu, sermaye yapısı seçimini etkileyen bazı faktörlerin varlığında hemfikirdirler. Bu nedenle bu çalışmada optimal sermaye yapısının varoluş probleminden ziyade, sermaye yapısının oluşumunu etkileyen faktörlerin neler olabileceği araştırılmıştır. Çalışmanın verileri, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası ve Lizbon Menkul Kıymetler Borsası'nda 2005-2009 döneminde sanayii sektöründe faaliyet gösteren toplam 88 firmadan seçilmiştir. Veriler Panel Veri Analizi yöntemi kullanılarak test edilmiştir. Çalışmada bağımlı değişken olarak kaldıraç oranları kullanılmış olup, bağımsız değişkenler ise, karlılık, işletme büyüklüğü, büyüme fırsatları, maddi duran varlıklar, borç dışı vergi kalkanı ve işletme riskliliği'dir.Yapılan analizde sermaye yapısının oluşumu ile yani borçlanma oranları ile maddi duran varlıklar, borç dışı vergi kalkanı, büyüme fırsatları ve karlılık değişkenleri arasında Türkiye ve Portekiz firmalarında aynı yönde ve olumlu sonuçlar elde edilmişken, işletme büyüklüğü ve risklilik değişkenlerinde her iki ülke için anlamlı fakat ters yönde bir ilişki bulunmuştur. Bu sonuçlar sermaye yapısının dengeleme ve finansal hiyerarşi teorilerini desteklediği gibi sermaye yapısı literatüründeki çalışmalarla da uyumludur.
Özet (Çeviri)
Despite the long debate in finance about the choice of the firm?s capital structure, there is no agreement yet on the existence of several factors can determine the choice of a certain capital structure by companies. Therefore, in this study, more than discuss the problematic of the existence of an optimal capital structure the relevance and validity of several factors considered in the literature as determinant of the companies capital structure was analysed. Data of the study were chosen total 88 companies operating industry sector of İstanbul Stock Exchange and Lisbon Stock Exchange in the period 2005-2009. Datas were tested by method of Panel Data Analysis. In this study, leverage ratios were used as dependent variables. Profitability, firm size, growth opportunity, tangibility, non-debt tax shield, and firm risky were used as independent variables.In this analysis were found pozitif relation among leverage ratios with non-debt tax shields, growth opportunities and profitability being independent variables in turkish and portugues companies. In addition it was found negative relation between leverage ratios with firm size and firm risky in both country firms. As those results supports the trade off theory and the pecking order theory of capital structure also the results are consistent with the literature.