Birleşme ve satın almaların halka açık firmaların finansal performansına etkilerinin saptanması
Determination of the effects of mergers and acquisitions on the financial performance of publicly traded firms
  1. Tez No: 669422
  2. Yazar: DURAN ALİ APRAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİR OTLUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Satın alma ve birleşme işlemlerinin şirketlerin finansal performanslara olan etkisini ölçmek için birçok farklı yöntem kullanılmaktadır. Yapılan çalışmalarda şirketlerin finansal oran analizleri yapılmış olup geçmiş verilerle işlem sonrası veriler karşılaştırılarak gerçekleşen değişimler incelenmiştir. Gerçekleştirilen bu çalışmada, BİST 100 endeksinde yer alan şirketlerin yaptıkları işlemler ele alınmıştır. 31.12.2012-31.12.2016 tarihlerinde gerçekleşen satın alma ve birleşme işlemlerinin incelendiği veri setinde 35 farklı şirketin finansal oranlarındaki değişimler incelenmiştir. Çalışma boyunca satın alma ve birleşme ile ilgili anekdotlar verilmiş olup gerekli bilgiler paylaşılmıştır. Uygulama kısmında finansal tablolar yardımıyla her bir şirket için birleşme ve satın alma öncesinde 7 farklı oran için analizler yapılmış ve işlem sonrası ortaya çıkan 3 yıllık verilerle aynı oranlar hesaplanıp karşılaştırılma yapılmıştır. Sonuç olarak, satın alma ve birleşme işlemlerinin şirketlerin finansal yapılarında negatif bir etkiye sebep olduğu saptanmıştır. Bununla beraber 7 orandan yalnızca 4 tanesinde anlamlı bir farklılık meydana geldiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Many different methods are used to measure the impact of acquisitions and mergers on companies' financial performance. Financial ratio analyzes of the companies have been made in the conducted studies, and the changes that have occurred have been analyzed by comparing the past data with the post-transaction data. In this study, the transactions made by the companies included in the BIST 100 index are discussed. In the data set that examines the merger and acquisition transactions between 31.12.2012 and 31.12.2016, the changes in the financial ratios of 35 different companies were examined. Throughout the study, anecdotes about the acquisition and merger were given and the necessary information was shared. In the last part, with the help of the financial statements, 7 different rates were analyzed for each company before the merger and acquisition, and the same rates were calculated and compared with the 3-year data after the transaction. As a result, it has been determined that the merger and acquisition transactions have a negative impact on the financial structures of companies. However, it was revealed that only 4 out of 7 rates had a significant difference.