Açık ve uzaktan öğrenenlerin 21. yüzyıl öğrenme becerileri düzeyleri ile açık ve uzaktan eğitim ortamlarındaki bağlılık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between 21st century learning skills levels of open and distance learners and engagement levels in open and distance education environments
- Tez No: 669435
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ALTINPULLUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu araştırmanın amacı açık ve uzaktan öğrenenlerin 21. yüzyıl öğrenme becerileri düzeyleri ile açık ve uzaktan eğitim ortamlarındaki bağlılık düzeyleri arasında ilişki olup olmadığını belirlemektir. Araştırma ilişkisel tarama modelinde desenlenmiştir. Araştırma evrenini 2020-2021 eğitim-öğretim yılında Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesinde öğrenim gören öğrenenler oluşturmaktadır. Seçkisiz örneklem alma sürecinde veri toplama araçları Açıköğretim Fakültesi Öğrenci Bilgi Sistemine yüklenmiş, araştırma hakkında bilgi verilerek veri toplama aracı 4629 öğrenene ulaştırılmıştır. Bilgilendirme sonucunda gönüllü olarak çalışmaya katılan 2784 öğrenenden veri toplanmıştır. Veriler“21. Yüzyıl Öğrenme Becerileri”ve“Açık ve Uzaktan Öğrenme Ortamlarında Öğrenci Bağlılığı”ölçekleri ile elde edilmiştir. Verilerin istatistiki değerlendirilmesi ve analiz edilmesinde SPSS 22 ve JASP paket programları kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, araştırmaya katılan açık ve uzaktan öğrenenlerin 21. yüzyıl öğrenme becerileri düzeyleri ile açık ve uzaktan eğitim ortamlarında öğrenci bağlılık düzeylerinin orta düzeyin üzerinde oldukları, 21. yüzyıl öğrenme becerilerine sahip oldukları, açık ve uzaktan eğitim ortamlarında öğrenci bağlılıkları gösterdikleri tespit edilmiştir. Araştırmaya katılan öğrenenlerin yaşlarına, cinsiyetlerine, medeni durumlarına, çalışma durumlarına, mezun oldukları öğrenim seviyelerine ve öğrenim gördükleri programa göre 21. yüzyıl öğrenme becerileri ve alt boyutları arasında istatistiksel olarak anlamlı farkların olduğu belirlenmiştir. Araştırmaya katılan öğrenenlerin cinsiyetlerine, mezun oldukları öğrenim seviyelerine ve öğrenim gördükleri programa göre açık ve uzaktan eğitim ortamlarındaki öğrenci bağlılıkları ve alt boyutları arasında da istatistiksel olarak anlamlı farkların olduğu belirlenmiştir. Araştırma sonucunda açık ve uzaktan öğrenenlerin 21. yüzyıl öğrenme becerileri düzeyleri arttıkça açık ve uzaktan eğitim ortamlarındaki öğrenci bağlılık düzeylerinin de arttığı, 21. yüzyıl öğrenme becerileri düzeyleri azaldıkça açık ve uzaktan eğitim ortamlarındaki öğrenci bağlılık düzeylerinin de azaldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine whether there is a relationship between the 21st century learning skills levels of open and distance learners and their level of engagement in open and distance education environments. The research was designed in the relational survey model. The universe of the research consists of learners studying at Anadolu University Open Education Faculty in the 2020-2021 academic year. During the random sampling process, data collection tools were uploaded to the Open Education Faculty Student Information System, and the data collection tool was delivered to 4629 learners by providing information about the research. As a result of the enlightenment, data were collected from 2784 learners who voluntarily participated in the study. Data was obtained with“21st Century Learning Skills”and“Student Engagement in Open and Distance Learning Environments”scales. SPSS 22 and JASP package programs were used for statistical evaluation and analysis of the data. According to the results of the study, it was determined that open and distance learners participating in the study have 21st century learning skills and student engagement levels in open and distance education environments above the middle level, have 21st century learning skills, and demonstrate student engagement in open and distance education environments. It was determined that there are statistically significant differences between 21st century learning skills and sub-dimensions according to the age, gender, marital status, employment status, education level and the program they studied. It was specified that there are statistically significant differences between student engagement and sub-dimensions in open and distance education environments according to the gender of the learners participating in the study, their education level and the program they studied. As a result of the study, it was determined that as the 21st century learning skills levels of open and distance learners increased, the level of student engagement in open and distance education environments increased, and as the 21st century learning skills decreased, the level of student engagement in open and distance education environments also decreased.