Açık ve uzaktan öğrenmede sorgulayıcı öğrenme toplulukları odaklı ders tasarımı
Community of inquiry based course design in open and distance learning
  1. Tez No: 696666
  2. Yazar: ABDULLAH SAYKILI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EVRİM GENÇ KUMTEPE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 364
Özet
Yirminci yüzyıl gereksinimlerine göre geliştirilen öğrenme paradigması 21. yüzyıl becerilerini desteklemekte yetersiz kalmaktadır. Dolayısıyla, bu beceri setlerini destekleyecek öğrenme tasarımlarının denenmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle, bu çalışma bireysel çalışma modeline dayalı kitlesel AUÖ programındaki bir dersin Sorgulayıcı Öğrenme Toplulukları odaklı olarak tasarımlanmasını ve çeşitli değişkenler bağlamında değerlendirilmesini kapsamaktadır. Çalışmada, Açıklayıcı Sıralı Karma Desen kullanılmıştır. Öğrenme analitikleri, öğrenci bilişim sistemi verileri, çevrimiçi ölçme araçları, tartışma formu ve canlı ders iletileri ve nitel görüşmeler olmak üzere farklı veri kaynaklarından veri toplanmıştır. Öğrenenlerin çoğunlukla öze dönük etkileşime yöneldikleri ve bireyler arası etkileşim kaynaklarını kıyasla daha az tercih ettikleri saptanmıştır. Öğrenenlerin bulunurluk algılarının, memnuniyet ve motivasyon seviyelerinin yüksek olduğu ve kendilerini olumlu kişilik özellikleriyle betimledikleri gözlenmiştir. Kültür bağlamında yüksek oranda bireyselcilik ve güç aralığı gözlenmekte; belirsizlikten kaçışın orta-üstü olduğu görülmektedir. Etkileşim türlerinin öğrenen başarısı ve öğrenen memnuniyeti üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğu saptanmıştır. Kültürel yönelim boyutlarından bireyselcilik ve güç aralığının etkileşim türü tercihlerine etki ettiği tespit edilmiştir. Motivasyonel yönelimlerden içsel ve dışsal motivasyonun bireyler arası etkileşime etki ettiği gözlenmiştir. Kişilik özelliklerinin etkileşim türlerine etkisi istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Bireyler arası etkileşimin tüm bulunurluklara etki ettiğini gösterirken, öze dönük etkileşimin sadece sosyal bulunurluğa etki ettiği gözlenmiştir. Bulunurluklar öğrenen memnuniyetine farklı düzeylerde anlamlı olarak etki etmektedir ancak bulunurlukların öğrenen başarısı üzerindeki etkisi istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Öğrenenlerin başlangıçta oryantasyon sorunları yaşamış olmalarına rağmen genel anlamda uygulamadan memnun oldukları gözlenmiştir. Nicel verilerden elde edilen bulguları destekleyecek biçimde nitel veri geliştirilen ders tasarımının tüm bulunurluk boyutlarını destekleme potansiyeli olduğu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The instructional paradigm suited for the 20th century fails to supplement the skills needed in the 21st century. Therefore, it is required to develop and test the course designs that support the 21st century skill sets. For this reason, utilizing the Community of Inquiry framework, this study aims to design an undergraduate self-study based course delivered through open and distance learning. The study also seeks to evaluate the course design through various variables and explore learner experiences. The study employed an explanatory sequential mixed design. Data were gathered via various data resources including learning analytics, student information system, online measument tools, course discussion forum and synchronous chat posts and qualitative interviews with learners. The learning analytics data revealed that learners opted for intrapersonal interaction more than interpersonal interaction. The analysis also showed that learners' pereceived level of presences, satisfaction levels, and motivation levels are relatively high, and that they have positive personality images regarding themselves. In terms of cultural orientations, high individualism and power distance was observed while uncertainty avoidance was upper-intermediate. The path analysis demonstrated significant effects of both intra and interpersonal interaction on academic success and on learner satisfaction. Also, individualism and power distance had significant effect on interaction preferences. Also, intrinsic and extrinsic motivation had a significant effect only on interpersonal interaction. On the other hand, personality traits did not have a significant effect on interaction preferences. The path analysis also revealed that while interpersonal interaction had significant effects on all presences, social presence was the only construct that had such an effect on intrapersonal interaction. Still, even though presences were found to impact on learner satisfaction on different levels, none of the presences were found to have a significant effect on academic success. Although learners reported having orientation problems at the beginning of the course, they were observed to be satisfied with the intervention. In line with the quantitative data, qualitative data revealed that the course design developed for the purposes of this study has the potential to support all the presences.