Climate change and the Arab uprisings
İklim değişikliği ve Arap isyanları
  1. Tez No: 669448
  2. Yazar: SEVİM DEMİR HEIDERY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GENCER ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tezin amacı küresel ısınma ve toplumsal huzursuzluklar arasındaki ilişkiyi sunmaktır. Araştırma temelde Tunus, Yemen, Mısır, Suriye ve Libya'daki Arap çatışmalarına odaklanmış ve sosyal protestoların başlamasına neden olan temel faktörlerden söz etmektedir. Dolayısıyla, çalışmanın asıl amacı küresel ısınma ve çatışma ilişkisine kapsamlı bir yaklaşım sunmaktır. Bu bağlamda, bu çalışma Arap bölgesinde isyanların nasıl başladığına,temel nedenlerine ve küresel ısınmanın çatışmalara katkısını inceler. Çalışma bu etkileşimi incelerken küresel ısınmanın dünya üzerindeki genel etkilerine de odaklanır. Bu bağlamda, bölgesel ve uluslararası girişimler ve alınan önlemlerde tezde inceleme konusu olmuştur.
Özet (Çeviri)
The thesis aims to provide a link between climate change and social unrest in the Arab world. The research mainly focuses on the Arab uprisings in Tunisia, Egypt, Yemen, Syria, and Libya and addresses the underlying factors to the outbreak of social protests. Therefore, the main purpose is to provide a comprehensive approach to climate change and conflict interaction. The thesis focuses on the overall impact on the world while presenting the interaction of climate change and conflict. In this regards, regional and international initatives and the measures to cope with climate change have been analyzed.