Analysis of the Arab League's environment and climate change policies based on global governance understanding
Küresel yönetişim anlayışı temelinde Arap Ligi'nin çevre ve iklim değişikliği politikalarının analizi
  1. Tez No: 837985
  2. Yazar: BASMA MOHAMED EL SAYED ATTIA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Arap bölgesi, kuru ve verimsiz bir alan olarak nitelendirilmektedir. Arap bölgesi, iklim değişikliklerine en savunmasız bölgelerden biri olarak kabul edilmektedir. Şüphesiz, iklim değişikliği sosyal ve ekonomik bozulmaya da yol açacaktır. Bu nedenle, Arap Ligi (AL), küresel yönetişim politikalarına olan bağlılığıyla çevresel ve iklim değişikliklerini reform etmek için planlar başlatmıştır. Bu politikalar arasında, Arap Devletleri Ligi'nin 2015 Paris Anlaşması'na ve Birleşmiş Milletler'in sürdürülebilir kalkınma konusundaki 13. maddesine bağlılığı yer almaktadır. Özellikle, çevre ve iklim değişikliği, Arap ülkelerinin 2030 sürdürülebilir kalkınma gündeminin başına yerleştirilmiştir. Arap Ligi, iklim değişikliğini hafifletmek veya uyum sağlamak için çözüm bulmak amacıyla bölgesel ve sivil toplum çevre kuruluşları ve kurumlarıyla işbirliği yapmıştır. Bu tez, Arap Devletleri Ligi'nin Arap bölgesindeki çevresel ve iklim değişiklikleriyle başa çıkmak için aldığı önlemlere odaklanacaktır. Ayrıca, küresel yönetişim ile iklim değişikliği arasındaki ilişkiyi anlamaya ve tanımaya çalışacak ve çevresel ve iklim değişikliklerinin Arap ülkeleri üzerindeki etkisini analiz edecek ve açıklayacaktır.
Özet (Çeviri)
The Arab region is characterized as a dry and barren area. The Arab region is considered one of the regions that is most vulnerable to climatic changes. Undoubtedly, climate change will lead to social and economic deterioration as well. Therefore, the League of Arab States (LAS) has begun plans to reform environmental and climate changes through its commitment to global governance policies, such as the League of Arab States' adherence to the Paris Agreement of 2015 and the thirteenth item of the United Nations on sustainable development. Above all, the environment and climate change have placed at the top of the 2030 sustainable development agenda of Arab countries. The LAS has cooperated with regional and nongovernmental environmental organizations and institutions to find solutions to mitigate or adapt to climate change. It is important to note that the thesis will focus on understanding the measures taken by the League of Arab States to confront environmental and climatic changes in the Arab area. This thesis will focus on the measures taken by the LAS to confront environmental and climatic changes in the region. It will attempt to understand and recognize the relationship between global governance and climate change. In addition, it will analyze and clarify the impact of environmental and climate changes on Arab states.