Man to man: Understanding hegemonic masculinity in Turkey through homosocial interactions
Erkek erkeğe: Türkiye'de hegemonik erkekliği homososyal etkileşimler vasıtasıyla anlamak
  1. Tez No: 669490
  2. Yazar: ENVER YUNUSOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. F. YILDIZ ECEVİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları ve Toplumsal Cinsiyet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu çalışmanın amacı, erkekler arasındaki homososyal etkileşimleri incelemek suretiyle Türkiye'deki hegemonik erkekliği anlamaktır. Erkek erkeğe etkileşimin hegemomic erkekliğe olan etkilerini daha iyi kavramak için, feminist metodolojiyi temel alan nitel bir araştırma yürütmeye çalıştım. Bu çalışmada, en az bir homososyal gruba ait olan 20 erkekle yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler yaptım. Görüşmeler sonucu elde ettiğim verilerdeki temaları tanımlamak, analiz etmek ve raporlamak için tematik analiz yöntemini kullandım. Katılımcıların anlatılarından (1) hegemonik erkekliğin pekiştirilmesi ve (2) hegemonik olmayan erkekliklerin damgalanması ve dışlanması olmak üzere iki kapsayıcı tema çıkardım. Araştırmanın sonuçları, homososyalitenin, hegemonik erkekliğin özelliklerinden olan duygusal metanet, heteroseksüel hüner ve cinsiyetçiliği pekiştirdiğini göstermektedir. Buna ek olarak, homoseksüel, naif ve yaşlı erkekler, hegemonik erkekliğin beklentilerini karşılayamadıkları için damgalanır ve homososyal etkileşimlerden dışlanırlar. Araştırmanın sonuçları, anti-feminist bilgi, tutum ve davranışların homososyal grup üyeleri tarafınca üretildiğini, içselleştirildiğini, uygulandığını ve de homososyal etkileşimler vasıtasıyla meşrulaştırıldığını önermektedir. Bu yüzden, hem kadın-erkek arasındaki hem de erkeklerin kendi içerisindeki toplumsal cinsiyet ayrımı ve ayrımcılığını anlamak için erkeklerin homososyal etkileşimler vasıtasıyla pekişen hegemonik erkeklik ile olan ilişkilerini eleştirel bir şekilde incelemek gerekir.
Özet (Çeviri)
The aim of the current study is to understand hegemonic masculinity in Turkey by examining homosocial interactions between men. In order to better capture how male-male interactions contribute to hegemonic masculinity, I attempted to conduct a qualitative research based on feminist methodology. In the current study, I carried out semi-structured in-depth interviews with 20 men who belong to at least one homosocial group. In order to identify, analyze, and report themes within data, I undertook thematic analysis. From the participants' reports, I identified two overarching themes. Those are (1) perpetuation of hegemonic masculinity and (2) stigmatization and negation of non-hegemonic masculinities. The results show that homosociality perpetuates emotional stoicism, heterosexual prowess, and ambivalent sexism which are the traits of hegemonic masculinity. In addition, non-hegemonic masculinities including gay men, nice guys, and elderly men are stigmatized and excluded from homosocial interactions since these men fall short of the expectations of hegemonic masculinity. The results suggest that anti-feminist knowledge, attitudes, and behaviors are produced, internalized, and practiced by the members of the homosocial groups and are legitimized through homosocial interactions. Therefore, in order to understand gender division and discrimination both between men and women and within men, men's alignment with hegemonic masculinity through homosocial interactions should be critically examined.