Logged-in loathing: Exploring the TurkIncel movement as a vanguard of modern misogyny
Çevrimiçi nefret: Modern mizojininin öncüsü olarak TurkIncel hareketinin incelenmesi
- Tez No: 896471
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN ERENSÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Anthropology, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu tez, özellikle TurkIncel topluluğuna odaklanarak, Incel hareketini dijital çağda kadın karşıtı duyguların yeni bir ifadesi olarak incelemektedir. Çalışma, Incel olgusunun, rövanşist erkeksi yapısı, dijital yayılımı ve mağduriyet anlatılarına dayanan kendine özgü şiddet meşrulaştırması ile karakterize edilen yeni bir tepkisel hareket aşamasını temsil ettiğini savunmaktadır. Araştırma, hareketi erkeklik krizi bağlamında konumlandırmakta ve dijital platformların aşırı inançların yayılmasını nasıl olanak sunduğunu incelemektedir. Dijital etnografi, yarı-yapılandırılmış mülakatlar ve söylem analizi yoluyla, bu araştırma TurkIncel topluluğunun dinamiklerini ve düşünce sistemini hem küresel Incel hareketi hem de Türkiye'deki kadın düşmanı anlatılar içinde incelemektedir. Çalışma, hareketin dijital doğası, anonimliğin rolü ve şiddetin meşrulaştırılması gibi ayırt edici özelliklerini vurgulamaktadır. Bu proje, TurkIncel topluluğunu belgeleyerek ve küresel Incel ideolojisinin Türkiye bağlamına adaptasyonunu analiz ederek çağdaş kadın karşıtı hareketlerin anlaşılmasına katkıda bulunmaktadır. Dijital radikalleşme, toplumsal cinsiyet politikaları ve toplumsal yapılar arasındaki etkileşimi araştırarak, mizojinist ideolojilerin yayılmasını etkileyen faktörlere dair içgörüler sunmakta ve Türkiye'deki dijital kadın karşıtı perspektiflere ilişkin literatürdeki boşluğu doldurmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the Incel movement, particularly the TurkIncel community, as a novel expression of anti-women sentiment in the digital age. It argues that the Incel phenomenon represents a new phase of reactionary movements, characterized by its revanchist masculinist nature, digital proliferation, and unique justification of violence rooted in victimhood narratives. The study situates the movement within the context of the masculinity crisis and explores how digital platforms facilitate the spread of extreme beliefs. Through digital ethnography, interviews, and discourse analysis, this research investigates the TurkIncel community's dynamics and ideologies within both the global Incel movement and Turkey's anti-feminist narratives. It highlights the movement's distinct features, including its digital nature, the role of anonymity, and its justification of violence. This study contributes to understanding contemporary anti-women movements by documenting the TurkIncel community and analyzing its adaptation of global Incel ideology to the Turkish context. It explores the interplay between digital radicalization, gender politics, and societal structures, offering insights into the factors driving the spread of misogynistic ideologies and addressing a gap in literature on digital anti-women perspectives in Turkey.