Düzensiz katılarda elektrik iletkenliğin projektör yöntemiyle hesaplanması
Calculatation of electrical conductivity in disordered solids by means of projection operators
- Tez No: 6695
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BASRİ ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Ill ÖZET ' YÜKSEK LİSANS TEZİ DÜZENSİZ KATILARDA ELEKTRİK İLETKENLİ?İN PROJEKTÖR YÖNTEMİYLE HESAPLANMASI. Ş.BORA ALKAN Ankara Üniversitesi Pen Bilimleri Enstitüsü Pizik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Doç «Dr. Basri ÜNAL 1989, Sayfa: 83 Jüri : Doç. Dr. Basri ÜNAL Doç, Dr. Kemal ÇOLAKO?LU j Doç, Dr, Satılmış- ATA? | Bu tezde elektrik iletkenliğinin hesabının yakla şık ifadeler yerine Bethe-Salpeter tipi tam denklemler yo luyla nasıl yapılabileceği ayrıntısıyla anlatılmaktadır. Başta alaşımlar olmak üzere yapısal düzensizlik gösteren bütün katı maddelere uygulanabilir. Bu hesaplama yolu ilet kenlik için önceden bilinen koherent potansiyel yaklaşımı (CPA) ve ortalama t-matrisi yaklaşımı (ATA) sonuçlarını ko layca ' tekrar çıkartır i Bu hesaplar sırasında konfigüFasyon üzerinden alman ortalama için projektör operatörü tekniği kullanılmıştır. Bu metodun ikili bir alaşımın tek band elek tron modeline nasıl uygulanacağı gösterilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : İzdüşüm operatörü, konfigürasyon ortala ması, yoğunluk operatörü, tek parçacık Green fonksiyonu, iki parçacık Green fonksiyonu.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT MASTERS THESIS CALCULATION OP ELECTRICAL CONDUCTIVITY IN DISORDERED SOLIDS BY MEANS OF PROJECTION OPERATORS Ş.BORA ALKAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Physics Engineering Supervisor : Assoc. Prof «Dr. Basri ÜNAL 1989, Page: 83 Jury : Assoc. Prof.Dr. Basri ÜNAL Assoc,ProfVDr0 Kemal ÇOLAKOGLU Assoc, Brof, Dr,' Satılmış ATA? This thesis considers the detailed derivation of ân exact equation, of Bethe - Salpeter type, for the cal culation of electric conductivity instead of the so called approximate ones. It can he applied primerily to random al - loys and to all the other solids which show c.onf igurational randomness. This, way of calculation of conductivity reprodu ces the same results as in coherent potential approximation (CPA) and average t-matrix approximation methods. During the calculations projection operatör technique is used to take the average over configurations. Application of this method to the one hand electrons of a binary alloy has been shown in detail. KEY WORDS: Projection operator, configuration average, density operator, one particle Green function, two particle Green function.