Müon-katalizörlü füzyon ve müanik moleküller
Muon catalysed fusion and muonic molecules
- Tez No: 6694
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SATILMIŞ ATAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
«, 111 ÖZET Yüksek Lisans Tezi MÜON KATALÎZÖRLÖ FÜZYON VE MÜONİK MOLEKÜLLER Orhan ÇAKIR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Satılmış ATA? 1989, Sayfa :"4& Jüri : Doç. Dr. Satılmış ATA? %®g^..D££. hüş&eİ». yüksel Bu çalışmada, müon katalizör! jüzyon (MKF) ve müonik molekül iyon larının kapsamlı bir tekrarı verilmiştir. Önce müonik atomlar ve müonik molekül iyonlarının oluşumu özetlenmiş ve buna bağlı olarak üç-cisim probleminin daha geniş bir incelemesi tartışılmıştır. Yapılan hesapların büyük bir kısmı, müonik molekül iyonlarının temel durum enerjilerinin ve dalga fonksiyonlarının adya- batik yaklaşım ve Monte-Carlo yöntemi kullanılarak bulunmasına ayrılmıştır. Füzyon sonunda müonun yüklü parçacıklara yapışma problemi, Monte-Carlo varyasyonundan elde edilen dalga fonksiyonu gözönüne alınarak araştırılmıştır. Son olarak MKF etkileşmelerinden enerji üretimi üzerine bir tartışma verilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Müonik atomlar, Müonik molekül iyonları, Müon katalizoriü füzyon, Adyabatik Yaklaşım, Monte-Carlo yöntemi, Müon- Yapışması.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis MUON CATALYSED FUSION AND MUONIC MOLECULES Orhan ÇAKIR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Physics Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Satılmış ATA? 1989, Page:4§... Jury: Assoc. Prof. Dr. Satılmış ATA? la this work, a comprehensive review on muon catalysed fusion (MCF) and anionic molecular ions is given. Formation of muonic atoms, muonic molecules is oitlined first, and a wider investigation of the three-body problem in connec tion with the muonic molecular ions is discussed. Most of the calculations are devoted to finding ground state energies and wave functions through adiabatic approximation and Monte-Carlo variational method. The problem of muon stick ing to charged particles at the end of the fusion is also examined within the con text of the Monte-Carlo variational wave function. Finally, we give a discussion on the energy production from MCF reactions. KEY WORDS : Muonic atoms, Muonic molecular ions, Muon Catalysed Fusion, Adiabatic Approximation, Monte-Carlo method, Muon-Sticking.