Türk romanında yönetim olgusunun temsili: Tarık Buğra romanları üzerinden bir değerlendirme
Representation of the management phenomenon in Turkish novel: An evaluation on Tarık Buğra romans
  1. Tez No: 669520
  2. Yazar: AHMET MELİH KARAUĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN OKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışma Osmanlı Devleti'nin son iki yüz yılından Cumhuriyet'in neredeyse tamamına yayılan Türk siyasi tarihi alanında yaşanan dönüşümleri, tarihsel olgulara dayanarak Türk romancısı Tarık Buğra'nın eserlerinin gözünden irdelemeyi amaçlamıştır. Türk düşünce dünyasına ve edebiyatına pek çok eser vermiş olan ve Siyasi/Tarihi Roman alanında verdiği eserlerle literatürde önemli bir yer kaplayan Tarık Buğra'nın modern dönem Türk Siyasetine dair değerlendirmeleri dikkate değerdir. Kurtuluş Savaşı'ndan başlayarak çok partili siyasi hayata kadar süren yaklaşık yirmi beş yıllık sürece romanlarıyla odaklanan ve alternatif bir yaklaşım sunan Tarık Buğra, eserleriyle ve politik duruşuyla kendi döneminde görece muhalif bir çizgide konumlanmaktadır. Bu çalışma için Tarık Buğra'nın Küçük Ağa, Küçük Ağa Ankara'da, Firavun İmanı, Yağmur Beklerken, Dönemeçte romanları seçilmiştir. Romanlar söylem, içerik ve betimsel analizlere tabii tutulmuş olup, romanların siyasi dönüşüm içerisinde öne çıkan Halk-Aydın Çatışması, Ekonomi Politika Eleştirileri, Siyasi Dönüşümde Yaşanan Çatışmalar, Çok Partili Hayat ve Demokrasi ve Basın Özgürlüğü konularına odaklanan kısımları dikkate alınmıştır. Bu alanda daha önce yapılmış çalışmalar da bu tezde değerlendirilmiştir. Eserlerinde Türk Siyasi hayatına sıradan insan gözüyle bakan Tarık Buğra, çoğu zaman modern tarih anlatısının dışına çıkmıştır ve kendi yargılarını karakterleri üzerinden aktarmıştır. Özellikle muhalif siyasi hareketler için olumlu bir görüş ve yaklaşım sunan Tarık Buğra, alternatif bir siyaset ve tarih bakışı sunmaktadır. Bu çalışmanın diğer çalışmalardan ayrılan yönü, Tarık Buğra'nın romanlarını, sıralı ve tematik bir şekilde ilk defa işlemesi ve Kamu Yönetimi disiplini çerçevesinde bu romanları değerlendirme çabası içerisinde olmasıdır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the transformations in the field of Turkish political history, which covers almost the whole of the Republic from the last two centuries of the Ottoman Empire, through the works of Turkish novelist Tarık Buğra, based on historical facts. Tarık Buğra, who has given many works to Turkish thought and literature and has an essential place in the literature with his works in the field of Political / Historical Novel, is noteworthy. Tarık Buğra, who focuses on the twenty-five-year period starting from the War of Independence and lasting until the multi-party political life, with his novels and offers an alternative approach, is positioned in a relatively opposing line in his time with his works and political stance. For this study, Tarık Buğra's novels Küçük Ağa, Küçük Ağa Ankara'da, Firavun'un İmanı, Yağmuru Beklerken ve Dönemeçte were selected. The novels were examined in terms of discourse, content, and descriptive analysis, and the parts of the novels focusing on the themes of Conflict between People and Intellectual, Economic Politics Criticism, Conflicts in Political Transformation, Multi-Party Life, and Democracy and Press Freedom were discussed. Previous studies in this field have also been evaluated in this thesis. In his works, Tarık Buğra, who looks at Turkish political life as an ordinary person, often went beyond the modern history narrative and conveyed his judgments through his characters. Tarık Buğra, who offers a positive view and approach, especially for opposition political movements, offers an alternative view of politics and history. This study's distinctive features are that Tarık Buğra's novels were processed sequentially and thematically for the first time and evaluated within the framework of the Public Administration discipline.