Cumhuriyet Dönemi Türk milliyetçiliği fikrinin kurumsallaşmasında sivil toplum kuruluşlarının önemi: Türk Ocakları
The importance of non-governmental institutions on Turkish nationalism idea's institutionalization in the period of Turkish Republic: Turk Ocakları
  1. Tez No: 669521
  2. Yazar: BEKİR AYHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN KALAĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Kurulan yeni dünya düzeninin temel taşı olan milliyetçilik yayılma döneminde zorlu süreç ve engellemelerden geçmiştir. 1789 Fransız İhtilali ile birlikte milliyetçilik akımının etkisiyle yüzyıllardır egemen olan birey ve/veya aile merkezli imparatorluklar engellemelere rağmen yerini millet esasına dayanan ulus devletlere bırakmıştır. Osmanlı İmparatorluğu da bu süreçte milliyetçilikten etkilenmemek için çeşitli önlemler almış fakat başarılı olamamıştır. Neticede tarih sahnesindeki yerini başta Türkiye Cumhuriyeti olmak üzere üç kıtada birçok devlete bırakmıştır. Devlet bütünlüğünün ve birliğinin sağlanabilmesi için sivil toplum kavramı da Osmanlı İmparatorluğu'nda engellenmiştir. Osmanlı'nın son dönemlerinde ilan edilen II. Meşrutiyet ile birlikte oluşan özgürlükçü ortamda kurulmaya başlanan sivil toplum kuruluşlarında her ideoloji kendi görüşüyle temsil edilmeye başlanmıştır. Türk milliyetçiliği de bu dönemde her ideoloji gibi kurumsallaşma sürecine girmiştir. Türk Ocağı'nın temeli 190 Askeri Tıbbiye öğrencisinin mektubu ile atılmıştır. Bu çağrıya sessiz kalmayan Türk milliyetçisi aydınlar Türk Ocağı altında birleşmişlerdir. Türk Ocağı, Türk milliyetçiliği fikrinin yayılması ve korunmasında 1912 yılından günümüze -bazı kesintilerle de olsa- varlığını sürdürmüştür. I. Dünya Savaşı sonrasında İstanbul'un işgaliyle, 1931 yılında Atatürk tarafından ve son olarak da 1980 darbesi sonrasında kapatılmıştır. Yaşadığı kesintilere karşın Türk milliyetçiliği ülküsünün savunucusu olan Türk Ocakları varlığını sürdürdüğü her dönemde gerek milliyetçilik anlayışı ile gerekse de olaylara Türk milliyetçisi bir pencereden yorumlamıştır. Çalışmanın amacı Türk Ocakları'nın milliyetçiliğin kurumsallaşması sürecindeki çalışmaları ele alınarak bu süreçte rolünü ve konumunu belirlemektir. Çalışmanın ana konusu olan Türk Ocakları'nın gelişimi önce kronolojik olarak ve ardından da milliyetçilik görüş esasıyla incelenmiştir. Bu çalışmada Türk milletinin temel unsur ve kurumlarına zarar verilmemesi ve Türk millet ve devletinin yüceltilmesi gerekildiği vurgulanmıştır. Bu çalışmadaki bulgularda ise Türk Ocakları'nın sivil toplumun kurumsallaşma sürecinde Türk milliyetçiliğinin, devlet politikası olmasını eleştirerek geçici bir gündem olamayacağı ve Türk milliyetçiliğinin devletin ve milletin kalıcı gündemi ve bakış açısı olması için çabaladığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nationalism which became a cornerstone of new World had also hand-wringing process like each change. Self-centered or family-centered empires that have been dominated for centuries gave places to nation states based on nation because of nationalism appeared with 1789 French Revolution. The Ottoman Empire not to be affected took various precautions against nationalism but failed. Consequently, the Ottoman Empire gave its place to the Republic of Turkey and many countries on three continents. The notion of civil society was precluded to save the government integrity and secure uniformity in the Ottoman Empire. The civil societies started to be established with the Second Constitutional Monarchy that was declared at the last period of the Ottoman Empire in more liberation environment and each ideology in the civil society started to be presented by its own view. Turkish Nationalism started to be institutionalized like other ideologies in this period. The letter of 190 military medical students set up a substructure of Turk Ocakları. Turkish nationalist intellectuals refusing to keep silent for this call united under Turk Ocakları. Turk Ocakları has continued its own existence to spread and preserve the idea of Turkish Nationalism since 1912 even though there have been some interruptions. Turk Ocakları was firstly closed up with the occupation of İstanbul after World War I and then it was closed again in 1931 by Atatürk and Turk Ocakları was lastly closed up after 1980 Turkish coup. Despite the interruptions, Turk Ocakları advocating Turkish Nationalism always specified Turkish Nationalism cannot be provisional agenda by understanding of its own nationalism and interpreting the events based on Turkish nationalism. The purpose of this study was to specify the role of Turk Ocakları on the institutionalization of nationalism while investigating Turk Ocakları's activities. The improvement of Turk Ocakları which was the basic topic of this study was investigated at first chronologically and then nationalist view. In addition, it was stated that Turkish nation and government must be glorified and key elements and establishments must be preserved in this study. The findings in this study indicated that Turk Ocakları criticized the government policy which stated Turkish Nationalism as provisional agenda and Turk Ocakları emphasized Turkish Nationalism which must be a lasting government policy and agenda.